Apogeo
Reklama

Skoro osmdesát procent lidí v ČR vlastní nemovitost. Víte jak na její zdanění?

26.01.2023, Autor: red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Skoro osmdesát procent lidí v ČR vlastní nemovitost. Víte jak na její zdanění?

Česká republika je zemí, kde většina lidí chce vlastnit a taky vlastní nějakou nemovitost. Z toho ale plynou i daňové povinnosti.

Pokud jste v loňském roce koupili nemovitost, musíte do konce ledna podat daňové přiznání z nemovitých věcí. Zaplatit stačí až v květnu.

Výhodou daně z nemovitých věcí je v tom, že jak jednou daň podáte, nemusíte se tím už zaobírat. V květnu vám pak každý rok přijde do schránky složenka a vy daň zaplatíte. 

Přiznání k dani z nemovitých věcí se podává do 31.1. a platba daně je stanovena na 31.5. kalendářního roku s tím, že v případě daně vyšší než 5000,- Kč je možnost placení daně rozdělit do dvou splátek, a to do 31.5 a do 30.11. Odlišně upravený termín pro placení daně mají poplatníci provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb, kteří mají termín posunutý do 31.8. a 30.11.,“ upřesňuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Podle zákona o dani z nemovité věci jsou předmětem daně pozemky, stavby a jednotky s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozeny, případně jsou z daně zcela vyloučeny.

Poplatníkem daně je vlastník nemovité věci, případně nájemce či pachtýř v případě některých pronajatých či propachtovaných pozemků nebo staveb a jednotek.

V České republice vede vlastnictví nemovitosti

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice něco málo přes 1 % z celkového výnosu všech daní, což v absolutní hodnotě představuje něco kolem 10 mld. Kč.

„Rozhodně neplatí, že kdo vlastní nemovitost několik let, platí každý rok stejně vysokou daň z nemovitých věcí. Důležitý pro výpočet konečné částky je totiž koeficient, který stanovují zastupitelé jednotlivých obcí. Daň z nemovitých věcí je jedinou z daní, jejíž výnos je v celém rozsahu příjmem obce, na jejímž katastrálním území se nemovitá věc nachází,“ uvádí Michal Jelínek.

Podíl z výnosu daně z nemovitých věcí se od roku 2006 zvyšuje, kdy v roce 2006 činil čistý výnos 5,017 mld. Kč, zatímco v roce 2019 činil už 10,935 mld. Kč a v roce 2020 činil 11,58 mld. Důvodem postupného zvyšování výnosu z této daně byla jednak změna sazeb a jednak také zvýšení místních koeficientů.

V porovnání se zeměmi Evropské unie je podíl výnosu daně z nemovitých věcí na celkových daňových výnosech (včetně SP a ZP) jeden z nejnižších. V roce 2019 činil 0,5 %, zatímco v EU tento podíl činil 3 %.

„Zvýšení příjmů z daně z nemovitých věcí nemusí být nutně otázkou další změny zákona o dani z nemovitých věcí, neboť by postačovalo využívání pravomocí obcí při stanovení tzv. koeficientů. Bylo vypočteno, že v případě využití možnosti obcí změnit koeficient na maximální možnou výši, mohlo by dojít k navýšení daně z nemovitých věcí na 43,635 mld. Kč, což by představovalo 4,6 % na celkových daňových výnosech,“ vysvětluje Jelínek z V4 Group.

Nejvyšší výnos z daně z nemovitosti mají ve Francii

V porovnání se státy EU by pak podíl daně z nemovitých věcí na celkových daňových výnosech činil 2,4 %, čímž by se Česká republika alespoň přiblížila unijnímu průměru (3 %).

Pro srovnání je nutno uvést, že stávající výnos z daně z nemovitých věcí, tedy kolem 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně SP a ZP) je srovnatelný s výnosy v Estonsku (0,6 %) nebo v Rakousku (0,4 %). Nižší zdanění má jen Lucembursko (0,2 %) a Malta (0,0 %). Naproti tomu v Německu činí výnos 1,0 %, na Slovensku a v Maďarsku 1,2 %, v Polsku 3,1 %. Z ostatních evropských států patří k zemím s nejvyšším podílem daně z nemovitých věcí na daňových výnosech např. Francie (6,6 %) či Řecko (6,2 %). 

ZeměVýnos z daně z nemovitých věcí
Malta0,00 %
Lucembursko0,20 %
Rakousko0,40 %
Česká republika0,50 %
Estonsko0,60 %
Německo1,00 %
Řecko6,20 %
Francie6,60 %

„Tyto hodnoty jsou samozřejmě ovlivněny částečně i tím, že v České republice je vysoké zdanění mezd, proto také podíl daně z nemovitých věcí na celkových daňových výnosech je nižší než podíl daně z nemovitých věcí v porovnání jen s výnosy z daní,“ vysvětluje Michal Jelínek a dodává, že je pochopitelné, že v době, kdy stát hospodaří s tak vysokým schodkem státního rozpočtu, bude hledat možnosti zvýšení příjmové části státního rozpočtu a logicky se nabízí možnost zvýšení daně z nemovitých věcí. 

Pokud by stát nechtěl měnit samotný zákon, postačilo by vyšší zainteresování samotných obcí prostřednictvím zvýšení koeficientů, a to právě s ohledem na to, že výnos daně z nemovitých věcí je příjem obecních rozpočtů.

Samotné obce mají možnost ovlivnit výši daně prostřednictvím koeficientů. Jedná se o koeficient, který je daný obcí dle počtu jejich obyvatel, další koeficient stanovený na hodnotu 1,5 a tzv. místní koeficient, který může obec stanovit v rozsahu 1,1 až 5.

Je zjištěno, že například v roce 2019 z celkového počtu 6258 obcí stanovilo nebo upravilo alespoň jeden koeficient pouze 1988 obcí, tedy 31,8 %. Žádný koeficient nezavedlo 4270 obcí.

„V případě změny zákona o dani z nemovitých věcí by se pak nabízela spíše možnost vyšší daňovou sazbou zatížit tzv. investiční nemovitosti, tak jak je tomu např. ve Finsku, Francii, Bulharsku, či Rakousku,“ uzavírá Jelínek. 

Foto: Pixabay

Zdroj: V4 Group


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

Sleva na poplatníka 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

13.03.2025, Autor: Martin Švehla

Sleva na poplatníka je základní daňová úleva, poskytovaná plošně všem f\yzhickým osobám - poplatníkům - ve stejné výši. Při nižších příjmech a z nich vyplývající nižší daňové povinnosti je tedy sleva opravdu citelná a může daňovou povinnost zcela eliminovat nebo velmi přiblížit k nule.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na dítě (za rok 2024) daň z příjmu

12.03.2025, Autor: Martin Švehla

Rodičům, kteří žijí ve společné domácnosti s nezaopatřenými dětmi poskytuje stát finanční podporu formou slevy z daně z příjmu. Jedná se o pevnou částku, o kterou se vyměřená daň snižuje a pokud je vyměřená daň nižší než tato sleva, stát vyplácí rozdíl, tzv. daňový bonus. Je to tedy zejména u nižších příjmů citelná pomoc rodinám s dětmi.

Zálohy na daň z příjmu v roce 2025

06.03.2025, Autor: Martin Švehla

Veškerá výdělečná činnost podléhá dani z příjmu. V některých případech, zejména, pokud je daňová povinnost vyšší, je povinností platit tuto daň předem formou záloh. Stanovení jejich výše a termíny pro jejich úhradu jsou pevně dány, případné nedodržení může být sankcionováno. 

Daňové přiznání za rok 2024: Vše, co potřebujete vědět pro hladké podání

06.03.2025, Autor: Z blogosféry

Březen sice přináší delší dny a teplejší počasí, ale také nevyhnutelnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu. Kdo musí podat daňové přiznání, jaké jsou termíny a jak se dá na daních ušetřit? Stejně jako v minulých letech, i letos se termíny liší podle způsobu podání.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Výpočet daně z nemovitosti - daňová kalkulačka 2025

03.03.2025, Autor: Martin Švehla

Daň z nemovitých věcí (běžně označovaná jako daň z nemovitostí) se řídí zákonem č. 338/1992 Sb. Jedná se o majetkovou daň, která je obvyklá ve většině zemí a i u nás má dlouholetou tradici. Zdaňuje vlastnictví nemovitých věcí, jako jsou pozemky, stavební parcely, byty, rodinné domy, chaty, pastviny či orná půda. Daň se stanovuje podle stavu k 1. lednu daného roku, tedy dopředu. Změny, které v průběhu roku nastanou se tedy na výši daně odrazí až v roce následujícím. 

Silniční daň za rok 2024 v roce 2025

15.02.2025, Autor: Martin Švehla

Na vybraná nákladní motorová vozidla je uplatňována silniční daň. Z výnosu daně přispívá stát na údržbu a rozvoj silniční infrastruktury. Od roku 2022 došlo k výrazné změně v oblasti silniční daně, kdy byla její povinnost zrušena pro většinu vozidel a zachována pouze pro těžká nákladní vozidla.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama