Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.
Řada poplatníků nechává podání na poslední chvíli, což vede nejen k chybám, ale i k možnému prodlení. Letos by měli být lidé obzvlášť pozorní – změn je opravdu hodně.
Podle Moniky Lodrové, daňové poradkyně a partnerky poradenské společnosti BDO letos fyzické osoby poprvé naplno pocítí důsledky konsolidačního balíčku. „Nejcitelnější bude zrušení některých slev, na které byli lidé dlouhodobě zvyklí – například školkovného nebo slevy na studenta. Změnily se ale i podmínky u slevy na manžela nebo manželku,“ říká. Tato sleva je nově omezena pouze na případy péče o dítě do tří let.
„Daňová zátěž vzroste také kvůli snížení hranice pro progresivní zdanění. Nově platí sazba 23 % už při ročním příjmu nad přibližně 1,58 milionu korun,“ doplňuje Monika Lodrová z BDO.
Přiznání musí podat i někteří zaměstnanci
Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje na všechny osoby, jejichž zdanitelné příjmy v roce 2024 přesáhly 50 tisíc korun. „Nejde přitom čistě jen o podnikatele. Přiznání musí podat i zaměstnanci, pokud měli vedle hlavního pracovního poměru například příjmy z pronájmu, kapitálového majetku nebo jiné zdanitelné příjmy přesahující 20 tisíc korun,“ upozorňuje Monika Lodrová.
Další povinnost mají i ti, kdo během roku změnili zaměstnavatele a nepodepsali u všech prohlášení k dani. „Zpozornět by měli i ti lidé, kteří měli dvě zaměstnání současně a byli u obou zaměstnavatelů zdaňováni zálohovou daní. V takovém případě přiznání podávat musí, i když jim to na první pohled nemusí připadat nutné,“ dodává.
Elektronické podání je pro OSVČ už povinností
OSVČ musejí přiznání podat elektronicky – buď přes datovou schránku, nebo portál MOJE daně. „Portál MOJE daně je intuitivní a podání přiznání je zde relativně jednoduché i pro laika. Navíc umožňuje odeslat přiznání rovnou po jeho vyplnění, což šetří čas,“ doporučuje poradkyně z BDO.
Zaměstnanci mohli přiznání podat papírově do 1. dubna, elektronicky pak až do 2. května. „Kdo spolupracuje s daňovým poradcem či advokátem, získá čas navíc – až do 1. července. V takovém případě je ale nutné, aby přiznání odeslal poradce na základě plné moci,“ připomíná Monika Lodrová.
Po dvanáctém květnu již následují pokuty za opožděné podání
„Zpoždění s podáním do pěti pracovních dnů správce daně dle zákona toleruje, ale pak už začínají sankce – 0,05 % z daně za každý den prodlení. V extrémním případě může pokuta činit až 5 % z celkové daně,“ varuje Monika Lodrová. Pokuta se však neuděluje, pokud nepřesáhne tisíc korun.
„V některých případech lze pokutu snížit. Pokuta se sníží na polovinu, pokud prodlení není delší než 30 dní a ve stejném kalendářním roce nedošlo k prodlení s jiným daňovým tvrzením. Také pokud má osoba více než 50 % základu daně tvořeným příjmy ze závislé činnosti, snižuje se pokuta na desetinu,“ vysvětluje Monika Lodrová.
Nebezpečím je také chybná forma podání. „Například OSVČ, které přiznání podají v papírové podobě místo elektronicky, obvykle dostanou výzvu k nápravě. Pokud na ni nereagují, hrozí jim pokuta od tisíce korun výš,“ dodává daňová poradkyně z BDO.
Důležité je též uhradit případný nedoplatek ve lhůtě pro podání daňového přiznání. „Při prodlení s platbou vzniká úrok z prodlení od čtvrtého kalendářního dne od data splatnosti, aktuální výše je 12 % nedoplatku ročně,“ říká Monika Lodrová. Úrok z prodlení se neudělí, pokud nepřesáhne tisíc korun.
Některé odpočty od základu daně není nově možné odečíst
Letos už není možné odečíst některé odpočty od základu daně – například členské příspěvky odborům nebo platby za kvalifikační zkoušky. „Tyto položky se z daňového základu už neuplatní,“ upozorňuje Monika Lodrová.
Nadále však lze uplatnit klasické odpočty – úroky z hypoték, dary charitám, nebo příspěvky na důchodové spoření. „Zejména u hypoték nebo penzijního spoření jde o částky, které mohou daňovou povinnost významně snížit. Doporučuji vše pečlivě zkontrolovat a doložit potřebné doklady,“ uzavírá Monika Lodrová z BDO.
Foto: Pixabay
Zdroj: EPIC PR