Vedení daňové evidence, archivace daňových dokladů, to je pro mnohé živnostníky nepříjemná administrativní zátěž. Od roku 2021 lze využít i tzv. jednotnou paušální daň, která pokrývá jak daň z příjmů, tak i sociální a zdravotní pojištění. K této dani se mohou dobrovolně přihlásit OSVČ, pokud nejsou plátci DPH, mají roční příjmy do 2 milionů Kč a nemají jiné příjmy ze závislé činnosti.
Daň je pak stanovena podle ročních příjmů ve třech pásmech:
1. Pásmo: příjmy do 1 milionu Kč, případně do 1,5 milionu Kč, pokud alespoň 75% těchto příjmů pochází z činností, kde lze uplatnit paušální výdaje 80 % nebo 60 % z příjmů; daň v tom případě činí 8.716 Kč měsíčně (což je za rok 104.592 Kč)
2. Pásmo: příjmy do 1,5 milionu Kč, případně do 2 milionů Kč, pokud alespoň 75 % těchto příjmů pochází z činností, kde lze uplatnit paušální výdaje 80 %; daň v tom případě činí 16.745 Kč měsíčně (což je za rok 200.940 Kč)
3. Pásmo: příjmy do 2 milionů Kč bez ohledu na typ činnosti; daň v tom případě činí 27.139 Kč měsíčně (což je za rok 325.668 Kč).
Komu se vyplatí paušální daň?
Kdo se k jednotné paušální dani přihlásí, ztrácí možnost uplatnit jakékoliv daňové slevy. Je proto nanejvýš užitečné si propočítat, zda se tato daň v konkrétním případě vyplatí. Ušetřit na této dani mohou zejména živnostníci, jejichž roční příjmy přesahují částku 500 tisíc Kč. Režim je tím výhodnější, čím blíž jsou příjmy v jednotlivých pásmech u horní přípustné hranice. Pokud například živnostník z příjmu 1,5 milionu zaplatí za rok pouze 104 tisíce korun, vynaloží na tyto povinnosti jen zhruba 7 % svých příjmů. Úhrada daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění by byla vyšší. to si lze v dostupných kalkulačkách snadno ověřit.
Kalkulačka pro vypočet paušální daně
Zdroj kalkulačky: OSVČ – Porovnání paušální daně a zdanění 15 % v roce 2025, Kurzy.czJak se k paušální dani přihlásit?
Do režimu paušální daně se lze přihlásit jen jednou za rok, a to vždy do 10. ledna. Při tom je nutné splňovat parametry, stanovené pro jednotlivá pásma.
Podání přihlášky je možno elektronicky (pro osoby s datovou schránkou), poštou nebo osobně na finančním úřadě.
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla