e-news.cz - kurzy
Reklama

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

Zjištěné chyby může poplatník napravit podáním dalšího, tedy buď dodatečného nebo opravného daňového přiznání ke stejném období. Čím rychleji poplatník tímto způsobem své chyby opraví, tím menší je riziko případných problémů. Pokud v důsledku chyb též zaplatil nižší daň, je třeba to rychle napravit a daň doplatit. V některých případech tak lze předejít pokutám nebo úrokům z prodlení.

Rozdíl mezi opravným a dodatečným daňovým přiznáním je v termínu, kdy poplatník  chybu zjistil. Opravným přiznáním opravuje chybu před uplynutím řádného termínu pro podání přiznání, zatímco dodatečné přiznání podává, pokud chybu zjistil po uplynutí této lhůty.

Pokud daňové přiznání není podáno včas nebo je podáno s chybami, hrozí sankce, které mohou zahrnovat pokuty až 5 % z nesprávně stanovené daně a úroky z prodlení. Tomu lze předejít včasným podáním opravného nebo dodatečného přiznání.

Opravné daňové přiznání

Opravným přiznáním se opravují chyby, které byly zjištěny před uplynutím řádného termínu pro podání přiznání. Podává se přes stejný formulář jako původní přiznání, ale v záhlaví musí být označeno jako „opravné“. Finanční úřad bude přihlížet pouze k poslednímu opravnému přiznání. Pokud poplatník podává více opravných přiznání (například při zjištění další chyby), musí vždy opravit všechny chyby včetně těch, které opravil již dříve. 

Dodatečné daňové přiznání

Pokud je chyba zjištěna až po uplynutí řádného termínu pro podání daňového  přiznání, je třeba podat dodatečné daňové přiznání. Podává se opět na stejném formuláři, jako podání řádné či opravné, vyznačí se však v záhlaví jako dodatečné. Musí být podáno nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, kdy byla chyba zjištěna. V dodatečném přiznání se vyplňuje Oddíl č. 6 daňového přiznání (řádky 78–83) a je možné požádat o vrácení přeplatku – samozřejmě v situaci, kdy se dodatečným daňovým přiznáním tvrdí nižší daňová povinnost než jaká byla v řádném termínu uhrazena.  

Pokud je dodatečné přiznání podáno včas, pokuty se neplatí. Avšak pokud byla původně zaplacena nižší daň, mohou nabíhat úroky z prodlení. Dojde-li k opožděnému podání, hrozí pokuta až 5 % stanovené daně (nejvýše však 300 tisíc korun) a navíc mohou nabíhat i úroky z prodlení.

Elektronické podání a online formuláře

Pokud je poplatník povinen podat daňové přiznání elektronicky (právnická osoba, OSVČ nebo poplatník, který podává přiznání prostřednictvím daňového poradce či účetní firmy), je povinen podat stejným způsobem i opravné nebo dodatečné přiznání. Kdo je oprávněn podávat přiznání v listinné podobě, může tak podat i opravné či dodatečné přiznání. Elektronické podání je nicméně rychlé a jednoduché, využívá se opět interaktivní formulář, provádějící výpočty daně, což minimalizuje riziko chyb. Dobrým krokem je uvést v přiznání i kontaktní telefon či e-mail. Správci daní (úředníci finančních úřadů) se v tom případě mohou s poplatníkem spojit a některé nesrovnalosti rychle vyřešit. Tato praxe je již velmi častá. 

Tipy pro prevenci chyb

Poplatník by si především měl daňové přiznání před podáním pečlivě překontrolovat. Podává-li přiznání elektronicky interaktivním formulářem, mnoha chybám tím předejde. Formulář ho před podáním upozorní na 

  • kritické chyby (které odeslání zablokují); typicky jsou to nevyplněné povinné kolonky, logické nesrovnalosti či neplatné formáty údajů; 
  • propustné chyby (se kterými lze přiznání odeslat, ale poplatník je o nich informován; typicky jsou to chybná zaokrouhlení, chybějící nepovinné údaje nebo podezřelé (neočekávané) hodnoty výpočtů;

Vyskytnout se mohou ovšem i chyby, které nejsou kontrolovány – systém je neodhalí a neupozorní na ně. Typicky to mohou být nesprávně vykázané příjmy nebo výdaje nebo  špatně uplatněné slevy.

Úhrada daně z příjmů

Poměrně rozšířený je názor, že s daňovým přiznáním musí poplatník hlavně dodržet termín, protože chyby se dají následně opravit. Do jisté míry je to pravda, ale pozor!  Lhůta pro podání daňového přiznání je i lhůtou pro zaplacení daně. To znamená, že daň je splatná ve stejný den, kdy končí lhůta pro podání řádného daňového přiznání. 

Pokud je podáno opravné daňové přiznání, lhůta pro zaplacení daně se tím nijak neprodlužuje. Daň musí být zaplacena k původnímu termínu a pokud opravné přiznání vykáže vyšší daňovou povinnost a do původního termínu není celá částka uhrazena, vzniká dluh, na který může finanční úřad uplatnit úrok z prodlení.

V případě  dodatečného daňového přiznání, je třeba doplatit chybějící daň nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byla chyba zjištěna. Jinak začnou nabíhat úroky z prodlení. V případě, že se dodatečným přiznáním daňové tvrzení snižuje a daň byla uhrazena v původní (chybné, tedy vyšší) částce, vzniká nárok na přeplatek. O jeho vrácení je nutné požádat. Slouží k tomu samostatný formulář, případně je možné v daňovém přiznání vyplnit řádek 84 v Oddíle č. 6, kde poplatník uvede, že požaduje vrácení přeplatku. Bez podané žádosti finanční úřad přeplatek nevrátí, ale ponechá jej na daňovém účtu k úhradě budoucích povinností. 

Martin Švehla

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Podání daní nestačí: OSVČ musí splnit i další povinnosti do května a června

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

S blížícím se koncem dubna upozorňujeme všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), že podáním daňového přiznání jejich povinnosti rozhodně nekončí. Dalším zásadním krokem je podání přehledů o příjmech a výdajích na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovnu. Tyto přehledy slouží k výpočtu doplatků za předchozí rok i k určení nových záloh pro aktuální období.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

Apogeo
Reklama

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

Daňové přiznání 2025 (za rok 2024): Termíny, postup a důležité informace

10.04.2025, Autor: Martin Švehla

Daň z příjmů je přímá daň, která se uplatňuje na příjmy fyzických i právnických osob. U fyzických osob se zdaňuje mzda (plat), podnikatelské příjmy, příjmy z pronájmu, kapitálové výnosy a další druhy příjmů, vždy snížené o náklady na jejich dosažení, zajištění a udržení.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

Sazka reklama
Reklama