Pro čerpání ročního daňového bonusu bude nutné mít v příštím roce vyšší příjmy ze zaměstnání a podnikání, důvodem je zvýšení minimální mzdy. Jaká pravidla platí pro čerpání daňového bonusu v roce 2025?
Nárok na daňový bonus vzniká, když je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu. V případě čerpání měsíčního daňového bonusu se tak nezaplatí nic na dani z příjmu a ještě je výplata vyšší právě o částku daňového bonusu, který je ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním na děti a daní z příjmů. „Daňové zvýhodnění na děti může čerpat vždy pouze jeden z rodičů, takže rodina nemůže v žádném měsíci obdržet současně dva daňové bonusy,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Daňové zvýhodnění se měnění
Roční částka daňového zvýhodnění zůstává v roce 2025 stejně vysoká jako v roce 2024. Na první dítě činí 15 204 Kč, na druhé dítě potom 22 320 Kč a na třetí a další dítě již 27 840 Kč. V případě, že je dítě držitelem průkazu ZTP/P tak se uplatní daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. „Zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění měsíčně při výpočtu čisté měsíční mzdy v poměrné výši, to znamená 1 267 Kč na první dítě, 1 860 Kč na druhé dítě a 2 320 Kč na třetí a další dítě,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.
Nárok na roční daňový bonus
Pro možnost obdržení ročního daňového bonusu na základě ročního zúčtování daně nebo daňového přiznání je nutné mít roční rozhodný příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy platné k 1. lednu daného roku. MPSV přitom plánuje zvýšení minimální mzdy z letošních 18 900 Kč na 20 800 Kč v příštím roce, takže se roční příjmový limit zvýší z 113 400 Kč na 124 800 Kč. Splnit podmínky pro čerpání ročního daňového bonusu bude tak složitější. „Rozhodnými příjmy pro čerpání ročního daňového bonusu jsou pouze příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, jiné zdanitelné příjmy se nezapočítávají,“ upozorňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Měsíční daňový bonus se nevrací
V praxi dochází k situaci, že daňový poplatník splňuje v některém měsíci během roku podmínky pro obdržení měsíčního daňového bonusu, ale roční rozhodné příjmy nepřekročí stanovenou hranici pro obdržení ročního daňového bonusu, v takovém případě se obdržené měsíční daňové bonusy nevrací. „Zaměstnanci pracující pouze po část roku za nízkou mzdu tedy nemusí mít obavy, že by jim vznikala za příslušný rok povinnost vracet zpátky čerpané daňové bonusy,“ vypočítává Gabriela Ivanco.
Daňový bonus náleží i u průměrné mzdy
Průměrná mzda v Česku v posledním období značně stoupá a za druhé čtvrtletí letošního roku činila již 45 854 Kč. I u takto vysoké mzdy přitom může náležet daňový bonus, pokud se čerpá na tři a více dětí. Možnost obdržení daňového bonusu tak není pouze záležitostí rodin s nízkými příjmy. „U hrubé mzdy ve výši 45 854 Kč a uplatněném daňovém zvýhodnění na tři děti činí měsíční daňový bonus 1 132 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Foto: Pixabay
Zdroj: Tomáš Skolek