e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňové přiznání za rok 2024: Vše, co potřebujete vědět pro hladké podání

06.03.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Daňové přiznání za rok 2024: Vše, co potřebujete vědět pro hladké podání

Březen sice přináší delší dny a teplejší počasí, ale také nevyhnutelnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu. Kdo musí podat daňové přiznání, jaké jsou termíny a jak se dá na daních ušetřit? Stejně jako v minulých letech, i letos se termíny liší podle způsobu podání.

„Pokud dáváte přednost papírové formě, musíte přiznání odevzdat nejpozději 1. dubna 2025. Elektronická podání mají delší lhůtu až do 2. května 2025. Jestliže využíváte služeb daňového poradce, přiznání lze podat až do 1. července 2025, ale nezapomeňte mu udělit plnou moc, která musí být doručena finančnímu úřadu nejpozději také do 1. července 2025,“ upozorňuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Kdo musí podat daňové přiznání?

Podání přiznání se týká každého, kdo v roce 2024 vydělal více než 50 000 korun, pokud jeho příjmy nejsou osvobozené nebo zdaněné srážkovou daní a nejedná se o příjmy ze zaměstnání u zaměstnavatele u kterého zaměstnanec podepsal prohlášení poplatníka. 

Povinnost se vztahuje i na osoby, které během roku pracovali pro více zaměstnavatelů a současně také na ty, kteří kromě příjmu ze zaměstnání měli příjmy z podnikání, nájmu, kapitálové příjmy nebo ostatní příjmy, které nejsou osvobozené nebo zdaněné srážkovou daní, vyšší než 20 000 korun. Povinnost podat daňové přiznání mají také podnikatelé, kteří vykázali daňovou ztrátu. 

Jaké slevy a odpočty lze uplatnit?

„Základní sleva na poplatníka činí 30 840 korun a mohou ji uplatnit všichni poplatníci bez omezení. Rodiny mohou uplatnit slevu na manžela či manželku ve výši 24 840 korun, pokud poplatník žije ve společně hospodařící domácnosti s manželem/manželkou a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku tří let a manžel/manželka poplatníka nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 korun,“ vysvětluje Michal Jelínek.

Dále pak je možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti ve výši 15 204 korun na první dítě, 22 320 Kč na druhé a 27 840 korun na třetí a každé další dítě. Pokud daňové zvýhodnění převýší vypočtenou daň, stává se daňovým bonusem, a tedy přeplatkem na dani. V tomto případě vám budou peníze státem vráceny zpět.

Od základu daně si lze odečíst například i úroky z hypotéky (do 150 000 korun ročně), příspěvky na produkt spoření na stáří a pojištění dlouhodobé péče (až 48 000 korun ročně) nebo dary na vymezené účely (maximálně 15 % ze základu daně).

Klíčové termíny pro podání řádného daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob v roce 2025

  • V listinné podobě – do 1. dubna 2025 platí pro ty, kteří podávají daňové přiznání fyzicky na finanční úřad nebo poštou.
  • V elektronické podobě – do 2. května 2025 pro podání přes daňový portál nebo datovou schránku.
  • S daňovým poradcem – do 1. července 2025 platí pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového poradce.

Co dělat, když nestihnete termín?

Propásnout termín podání daňového přiznání se vám nemusí vyplatit. Finanční úřad poskytuje třídenní ochrannou lhůtu, po jejímž uplynutí se začínají počítat sankce v podobě úroku z prodlení a pokuty za opožděné tvrzení daně. Pokuta za opožděné tvrzení daně může dosáhnout až 300 000 korun. Pokud máte zahraniční příjmy, lze požádat o prodloužení lhůty až na 10 měsíců, tedy do 3. listopadu 2025.

Podání daňového přiznání elektronicky přes daňový portál či datovou schránku přináší výhody, a to nejen v podobě delší lhůty pro podání, ale i nižší riziko formálních chyb. Systém navíc provádí okamžitou kontrolu základních údajů.

Pokud si nejste jisti, můžete se obrátit na daňového poradce, informační linku finanční správy či osobně navštívit finanční úřad. „Je lepší konzultovat daňové otázky předem než řešit následné komplikace,“ uzavírá Michal Jelínek.

Novinky pro rok 2025

Rok 2025 přináší několik důležitých změn. „Pro investory a obchodníky s cennými papíry je klíčovou novinkou zavedení souhrnného limitu 40 milionů korun ročně pro osvobozené příjmy,“ vysvětluje Michal Jelínek a dodává, že kryptoaktiva budou nově osvobozena do 100 000 korun ročně, pokud budou držena déle než tři roky.

Další změnou je úprava výpočtu obratu pro povinnou registraci k DPH. Nově se bude posuzovat za kalendářní rok, nikoliv za předchozích 12 měsíců. Limit zůstává na úrovni dvou milionů korun. Dále je zaveden nový druhý limit 2 536 500 korun, jehož překročením se stává osoba plátcem DPH hned druhý den. 

Foto: Pixabay

Zdroj: V4 Group 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Poradna: Chyby, které vás mohou stát tisíce: Na co si dát pozor při podání daňového přiznání

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

Většina lidí, která má povinnost podat daňové přiznání, jej podává digitální formou. Pro ně je tedy důležité datum 2. května 2025, kdy mohou bez sankce své daně přiznat. Na vyplnění mají ještě několik dní. Chyby, kterých se lidé při vyplňování dopouštějí se opakují každý rok a často vedou ke zbytečným komplikacím, zdržení, nebo dokonce doměření daně. Přitom většině z nich lze předejít důslednou kontrolou vstupních údajů a pochopením pravidel, která pro podání přiznání platí.

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama