e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

05.11.2024, Autor: Z blogosféry

7 votes, average: 2,57 out of 57 votes, average: 2,57 out of 57 votes, average: 2,57 out of 57 votes, average: 2,57 out of 57 votes, average: 2,57 out of 5
Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.

Jednou z hlavních změn je zvýšení hranice pro zdanění vyšší sazbou daně. Zatímco do konce roku 2024 je tato hranice stanovena na 1 582 812 Kč, v roce 2025 dojde k navýšení na 1 676 052 Kč, což představuje růst o 93 240 Kč. Příjmy pod touto hranicí budou nadále zdaňovány sazbou 15 %, zatímco příjmy nad touto hranicí budou zdaňovány sazbou 23 %.

Další zásadní změnou je zvýšení maximálního vyměřovacího základu pro odvod sociálního pojištění, který se v roce 2025 zvýší na 2 234 736 Kč. Dále dojde ke zvýšení minimální měsíční zálohy na sociální pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost na 4 786 Kč, což je nárůst způsobený nejen růstem průměrné mzdy, ale i změnou výpočtu z 30 % na 35 % průměrné mzdy.

„Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ vykonávající hlavní činnost vzroste na 3 161 Kč. Pro OSVČ s vedlejší činností zůstává minimální záloha na zdravotní pojištění beze změny. V oblasti sociálního pojištění u vedlejší činnosti bude OSVČ povinná platit zálohy, pokud její dílčí základ daně překročí 111 736 Kč. Minimální měsíční záloha v roce 2025 činí pro vedlejší činnost 1 505 Kč,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Úleva pro začínající podnikatele

Poslanecká sněmovna schválila změnu zákona o sociálním pojištění. Ta umožní začínajícím podnikatelům odložit platby sociálního pojištění až o dva roky. Úleva začíná platit od ledna 2025. 

Zmírnění tohoto finančního zatížení má podpořit nové podnikatele tím, že jim poskytne prostor pro investice do rozvoje jejich byznysu bez okamžitého zatížení povinnými odvody. Novela se vztahuje i na ty podnikatele, kteří měli z jakéhokoliv důvodu v podnikání minimálně pětiletou pauzu. Ministerstvo práce však varuje, že mohou vzniknout různá rizika, která jsou s tímto odkladem spojena.

„Je důležité si uvědomit, že odložení záloh neznamená jejich odpuštění. Začínající podnikatelé by si měli být vědomi, že odklad platby znamená kumulaci dluhu, který musí být později uhrazen. Pokud se podnikatelský záměr nevydaří, může se podnikatel dostat do situace, že nebude schopen vysoký nedoplatek na pojistném uhradit najednou. Smyslem záloh je rozložení finanční zátěže do menších pravidelných plateb, jak upozornilo i ministerstvo práce,“ varuje Michal Jelínek.

Změny v paušální dani

Pro rok 2025 se rovněž upravuje první pásmo paušální daně, kde měsíční částka v prvním pásmu vzroste ze 7 228 Kč na 8 765 Kč. Druhé a třetí pásmo zůstávají beze změny. Kdo se chce připojit od roku 2025 k paušální dani, může tak učinit do 10. ledna 2025. Záloha je pak splatná vždy do 20. kalendářního měsíce, za který se platí.

Výše paušální daně pro rok 2025

1. pásmo – Příjmy do 1 milionu korun (daň 8765 Kč)

Do 1. pásma patří OSVČ s ročním příjmem do milionu korun. Do tohoto pásma však mohou vstoupit také podnikatelé, kteří mají příjmy do 1,5 milionu korun. A to v případě, že mají minimálně tři čtvrtiny všech výdělků z činností, na které je možné uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.  

První pásmo se týká i těch, kteří sice mají příjmy do dvou milionů korun ročně a mají již nejméně tři čtvrtiny z příjmů z činnosti, na kterou lze uplatnit pouze osmdesátiprocentní výdajový paušál.

V tomto pásmu se pro rok 2025 zvyšuje paušální daň o 1267 korun měsíčně.

2. pásmo – Příjmy 1 milion až 1,5 milionu korun (daň 16 745 Kč)

Pro živnostníky spadající do druhého pásma, zůstává daň stejná jako pro rok 2024, a to 16 745 korun. Zajímavostí je, že v tomto případě důchodové pojištění tvoří skoro polovinu placené částky, tedy 8191 korun.

Do 2. pásma spadají ti živnostníci, kteří mají roční příjmem od 1 do 1,5 milionu Kč. V tomto pásmu nezáleží na typu samostatně výdělečné činnosti.  

Druhé pásmo však může zajímat například ty OSVČ, kteří mají alespoň 75 % příjmů z činnosti, na níž lze uplatnit osmdesáti či šedesátiprocentní výdajový paušál.

3. pásmo – OSVČ s příjmy od 1,5 milionu do 2 milionů korun (daň 27 139 Kč)

Výše paušální daně ve třetím pásmu se pro rok 2025 nemění a bez ohledu na typ samostatné výdělečné činnosti sem spadají živnostníci s příjmem od 1,5 do 2 milionů korun, pokud nemohou využít první či druhé pásmo paušální daně. 

„Změny odvodů a daňových sazeb jsou přirozenou reakcí na růst průměrných mezd a ekonomickou situaci. Zatímco živnostníci vykonávající hlavní činnost budou čelit vyšším minimálním odvodům, zachování nižšího zdanění pro příjmy do 1,676 milionu Kč poskytuje určitou stabilitu a předvídatelnost. Je však důležité, aby OSVČ pozorně sledovali své výdaje a příjmy, neboť změny v odvodech mohou mít výrazný dopad na jejich cashflow,“ vysvětluje daňový expert Michal Jelínek.

Nové změny od 1. ledna 2025 budou mít významný dopad na tisíce českých živnostníků. Zvýšené daňové hranice a vyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění znamenají nejen potřebu upravit finanční plánování, ale i větší důraz na optimalizaci příjmů a výdajů. Vláda i odborníci doporučují OSVČ, aby si s dostatečným předstihem zajistili odpovídající přípravu na tyto změny.

Foto: Pixabay

Zdroj: V4 group


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

05.11.2024, Autor: Z blogosféry

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.

Jaké zásadní změny přinesl konsolidační balíček do penzijního spoření? 

14.10.2024, Autor: Z blogosféry

Konsolidační balíček účinný od 1.1.2024 sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého investičního produktu.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňový bonus v roce 2025

10.10.2024, Autor: Z blogosféry

Pro čerpání ročního daňového bonusu bude nutné mít v příštím roce vyšší příjmy ze zaměstnání a podnikání, důvodem je zvýšení minimální mzdy. Jaká pravidla platí pro čerpání daňového bonusu v roce 2025? 

Daňové důsledky povodní v České republice

23.09.2024, Autor: Z blogosféry

V souvislosti s rozsáhlými povodněmi, které v posledních dnech zasáhly značné území České republiky, jsme připravili přehled nejdůležitějších daňových dopadů, které se mohou týkat občanů, podnikatelů a firem.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Jaké daňové povinnosti čekají na absolventy?

19.09.2024, Autor: Z blogosféry

V srpnu nebo v září často v praxi nastupují do svého prvního zaměstnání úspěšní absolventi středních a vysokých škol. Jaké daně se odvádí v prvním zaměstnání? Jak je to s daňovými slevami a povinným pojistným? 

Kdy vzniká po brigádě povinnost podat daňové přiznání?

22.08.2024, Autor: Z blogosféry

Přivýdělek formou brigády zlepšuje finanční situaci, v některých případech ovšem přináší i daňové starosti. Některým brigádníkům totiž přináší letní přivýdělek povinnost podání daňového přiznání za rok 2024. 

Věcné vs. formální požadavky při posuzování žádostí o vrácení DPH

14.07.2024, Autor: red

Soudní dvůr Evropské unie se ve svém nedávném rozhodnutí ve věci C‑746/22 vyjádřil k posuzování žádostí o vrácení DPH. Konkrétním předmětem sporu byla žádost slovenské společnosti o vrácení DPH zaplacené v Maďarsku, a zejména pak správnost postupu maďarského správce daně.

Apogeo
Reklama

Daňová kalkulačka pro OSVČ v roce 2024

09.07.2024, Autor: Martin Švehla

Stejnou práci lze vykonávat v režimu pracovního poměru nebo jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Z čistě finančního hlediska je režim pracovního poměru méně výhodný, neboť zaměstnanec z hrubé mzdy odvádí vyšší sociální a zdravotní pojištění než OSVČ ze svých tržeb.

Studie Forvis Mazars: Snížená sazba DPH 12 procent je jednou z nejvyšších v rámci CEE

26.06.2024, Autor: Z blogosféry

Od letošního roku platí v České republice dvě sazby DPH. Až do loňska přitom ČR využívala možnosti EU mít dvě snížené sazby DPH. Základní sazba 21 procent zůstává co do své výše v rámci zemí V4, až za Maďarskem s 27 % a Polskem s 23 %. Snížená sazba 12 % je ale nejenom nejvyšší v rámci V4, ale zároveň druhou nejvyšší z 25 zkoumaných států střední a východní Evropy a střední Asie. Vyplývá to z každoroční studie „CEE Tax Guide“ poradenské společnosti Forvis Mazars.

e-news.cz - kurzy
Reklama