e-news.cz - kurzy
Reklama

Ve více jak polovině rodin hovoří s dětmi o příjmech a výdajích domácnosti, pětina rodičů se snaží edukovat názornými příklady

13.11.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Ve více jak polovině rodin hovoří s dětmi o příjmech a výdajích domácnosti, pětina rodičů se snaží edukovat názornými příklady

Věnovat se rozvoji finanční gramotnosti má smysl už od útlého věku. U dětí, které pochopí koloběh peněz a jejich hodnotu, je vysoká pravděpodobnost, že v dospělosti budou úspěšně zvládat hospodaření s rodinným rozpočtem i spoření nebo investování.

Nahlédnout pod pokličku rodinného rozpočtu přitom nechává své děti zhruba polovina rodičů (51 %), kteří si s dětmi povídají o příjmech a výdajích do rodinné kasy. Téměř 4 z 10 rodičů v průzkumu investiční platformy Portu nechávají děti spolupodílet se na nákupu nákladnějších věcí, čímž se je snaží motivovat ke spoření. Vlastní bankovní účet a platební kartu mají děti 38 % dotázaných rodičů. Osobní zkušenost a tzv. školu života upřednostňují jen 2 % rodičů, kteří s dětmi o financích vůbec nehovoří. 

Podle průzkumu online investiční platformy Portu více než polovina (51 %) rodičů mluví s dětmi o domácím rozpočtu a o příjmech a výdajích, které rodina má. Velká část rodičů (55 %) pak bere své děti na nákupy a mluví s nimi o tom, kolik co stojí. Konkrétní finanční pojmy jako bezhotovostní platby, hypotéky, úvěry, investice se snaží dětem vysvětlovat pětina (22 %) rodičů, častěji přitom těch ze skupiny středoškoláků a vysokoškoláků.  Stejný podíl (22 %) se jich snaží edukovat formou názorných příkladů a ukazuje dětem například výběr z bankomatu nebo platbu přes online bankovnictví. „I přesto, že finanční vzdělávání je už deset let součástí školní výuky, má na finanční gramotnost dětí zásadní vliv především rodina. Je důležité, aby rodiče s dětmi o finančních tématech mluvili, aby si děti uvědomily, že rodinné rozpočty nejsou bezedné a při nakládání s penězi je potřeba jistá obezřetnost. Pomůže jim to získat jistotu a sebevědomí ve finančních otázkách při vstupu do dospělosti,“ říká Martin Luňáček, produktový ředitel Portu.  

Graf – Jak učíte své děti finanční gramotnosti

Zdroj: Portu

Důležitou součástí finanční gramotnosti dětí je hospodaření s vlastními penězi. Kapesné, které je k vytvoření tohoto návyku nejvhodnější, dává dětem v nějaké formě téměř tři čtvrtiny (73 %) rodičů, v pravidelné formě pak 58 % dotázaných. Nejvíce rodičů, asi 6 z 10, vydá na kapesné měsíčně částku do 500 korun na jedno dítě. Právě pravidelnost má v případě kapesného důležitou roli. Kapesné může dětem suplovat výplatu, se kterou musí hospodařit stejně jako rodiče do dalšího termínu.

„V dnešní době bezhotovostního platebního styku a digitalizace je důležité umět se pohybovat i v tomto virtuálním prostředí. Zde ale nastupuje otázka kyberbezpečnosti, kdy je dětem nutné vysvětlit rizika, která je při zacházení s penězi v online prostředí mohou čekat, například chránit si své osobní údaje, piny nebo nereagovat na neznámé a podezřelé zprávy,” vysvětluje Marek Pokorný, analytik Portu.  Téměř 4 z 10 rodičů (38 %) v průzkumu uvedli, že jejich děti mají vlastní bankovní účet a platební kartu, se kterou sami hospodaří. Častěji takto reagovali rodiče se středoškolským a vysokoškolským vzděláním a také ti, jejichž děti jsou alespoň na druhém stupni základní školy. Podle Pokorného je právě vstup na druhý stupeň hranicí pro pořízení platební karty a dětského účtu nad kterým mají rodiče do určitého věku dohled. 

K zodpovědnému nakládání s penězi patří i schopnost odkládat stranou. Téměř polovina rodičů (47 %) především menších dětí je podporuje ke spoření do vlastní pokladničky. 4 z 10 dotázaných rodičů pak motivují děti ke spoření tak, že jim nákladnější věc, po které touží, pořídí až poté, co si dítě samo určitou částku naspoří. Schopnost spořit je v pozdějším věku důležitá i pro rozvoj další dovednosti, kterou je investování. Děti, které v dětství získali představu o tom, jak funguje svět financí, se mohou v dospělosti stát úspěšnými investory. Základy investování mohou získat pod dozorem rodičů i prostřednictvím dětského investičního účtu. Může jím být Dětský účet od Portu, který nabízí nejvýhodnější poplatek na trhu, a to 0,25 % p.a. „Dlouhý investiční horizont, který si právě děti mohou dovolit, je klíčem k úspěšnému investování. S finančním polštářem se jim bude vstupovat do dospělosti mnohem lépe. A zatímco v dětství jim na investiční účet mohou peníze posílat rodiče nebo další příbuzní, s 18. narozeninami přejde pod správu dítěte, které může pokračovat ve zhodnocování svých úspor,” uzavírá Pokorný. 

Modelové příklady investování dětem: 

Investování od narození po dobu 18 let

Pokud začnou rodiče investovat dítěti hned po narození, mohou mu v 18 letech předat velmi zajímavou částku na start do dospělého života. Například, pokud bude rodič odkládat dítěti každý měsíc částku 2 000 Kč do světových akciových trhů, může při očekáváném výnosu 7 % ročně počítat po 18 letech s částkou přesahující 860 tisíc korun. Pokud by ale peníze odkládal pouze tzv. „pod polštář“, bude schopen předat pouze 430 tisíc korun.

Investování od 10 let (po dobu 8 let)

I pokud začne rodič investovat dítěti až v 10 letech, může mu po osmi letech k prvním dospělým narozeninám předat slušnou částku. Například, pokud bude odkládat každý měsíc částku 2 000 Kč do světových akciových trhů, může při očekáváném výnosu 7 % ročně počítat po 8 letech s částkou téměř 260 tisíc korun. Pokud by však peníze pouze odkládal „pod polštář“, bude moct v dospělosti dítěti předat pouze 194 tisíc korun.

Foto: Pixabay

Zdroj: ShrtCut Studio


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v Česku – březen 2024

16.05.2024, Autor: Martin Švehla

Údaje o inflaci v ČR za březen potvrzují optimistický výhled: stejně, jako v únoru, i v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Aktuálně je tedy inflace v ČR na úrovni inflačního cíle ČNB. Otázkou je, zda je tak inflace plně pod kontrolou. To se bohužel v návaznosti na vývoj v předcházejících dvou letech s určitostí říci nedá.   

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech

16.05.2024, Autor: Z blogosféry

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama