Epidemie koronaviru mění chování zájemců na realitním trhu a odkrývá dlouhodobé trendy, které realitní kanceláře často přehlíží. Vyplývá to z analýzy internetové poptávky po nemovitostech zpracované firmou WebMedea services.
Analýza čerstvých dat odhalila, že velký zájem mají lidé o bydlení na trase B pražského metra a hledají především levné pronájmy garsoniér.
Podle čeho si lidé v Praze vybírají bydlení?
Každý měsíc je do internetových vyhledávačů Google a Seznam zadáno průměrně 133 538 hesel spojených s pražským realitním trhem. Z toho drtivá většina (sedmdesát sedm procent) je zaměřena na byty a pouze patnáct procent hesel směřuje k hledání rodinných domů. Nejzásadnějším aspektem u bytů je pak jejich velikost. 39,5 procenta hledaných hesel se týká garsoniér a pouze 5,3 procenta například bytů se čtyř pokoji.
Konkrétní lokalita v Praze hraje klíčovou roli. Jasně zde vítězí oblasti ležící na trase B pražského metra a jedná se o rostoucí trend. Hlavním důvodem pro popularitu bydlení v okolí metra B je dobrá občanská vybavenost. Nechybí zde velká a dostupná obchodní centra či základní a mateřské školy přímo na sídlištích. Tento trend se odráží i na snaze developerů, kteří skupují dostupné plochy v okolí metra a snaží se na nich stavět nové projekty. To následně vede ke střetům s dosavadními obyvateli, protože přicházejí o zeleň a volná prostranství.
Koronavirová krize nahrává poptávce po menších bytech a menších závazcích
Opatření spojená s koronavirem zasadila velkou ránu mnoha pracovním odvětvím. Kvůli tomu lidé pociťují nestabilitu a snaží se vyhledávat spíše krátkodobé a levnější bydlení. Astronomické ceny bytů v oblíbených oblastech Prahy posouvají zájem spíše k dostupnějšímu bydlení. „Extrémní poptávka je pro pronájmu bytů s udáním ceny do 8 000, do 7 000 a do 10 000 korun. Místo dlouhodobých pronájmů také lidé spíše hledají bydlení na kratší dobu. To vše vzhledem k nejistotě a obavám ze schopnosti splácet. Heslo „pronájem bytu Praha do 8 000 včetně poplatků“ a podobné fráze zadává v posledních měsících do vyhledávačů 23,3 procenta lidí. Přitom se na pražském trhu jedná o velmi nerealistický požadavek,“ říká Michal Rost za tým WebMedea services.
Jak s daty nakládají realitní kanceláře?
Realitní kanceláře stále často pracují s daty a prognostikami, které nereflektují skutečnost zasaženou koronavirovou krizí. Enormní zájem o levné pronájmy podle vysledovaných trendů v analýze jen tak neopadne. Je tedy na čase s ním začít pracovat. Vzniká díra na trhu, které využijí rychlejší a flexibilnější realitní firmy. Ty založí svoji nabídku na skutečných datech podložených zevrubnými analýzami a nebudou se spoléhat na návrat do časů před současnou situací.
Příležitosti přijdou
Průměrná měsíční hledanost konkrétních realitních kanceláří a inzercí realit odhaluje propastné rozdíly mezi nejvýznamnějšími hráči na trhu. Je tak pouze otázkou času, zdali se menší subjekty rozhodnou zareagovat na nové poptávkové trendy a podaří se jim na sebe ve vyhledávání strhnout pozornost. Ceny nemovitostí v Česku jsou dle centrální banky nadhodnocené. Pokud se ekonomické ukazatele budou vyvíjet dle očekávání ČNB, v roce 2021 by ceny měly začít klesat. Poptávka po bydlení v Praze by tak mohla doznat výrazných změn.
Foto: pixabay.com
Zdroj: WebMedea Services
Největší zájem je o levné bydlení a byty na „béčku“
28.01.2021, Autor: Laura Feketeová