Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace loni stoupl o více než dvě miliardy korun na více 19,4 miliardy
korun, uvedl na základě dat zemědělské datové účetní sítě FADN ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
Jde zatím o odhad, který Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) vytvořil na základě údajů ze 1450 zemědělských podniků. Produkce stoupla o 9,1 miliardy na 151,4 miliardy korun. Zároveň stouply také náklady o šest miliard na 175 miliard korun.
Na lepším hospodářském výsledku se podle ministerstva podílela dobrá sklizeň ozimů, kukuřice, brambor, chmele, máku, zelí, mrkve, meruněk nebo třešní. Mírně klesly ceny živého skotu, rostly ceny prasat a stagnovaly ceny drůbeže.
Zisk v zemědělství se započítáním investičních dotací se pak loni zvýšil o 8,2 procenta na více než 22 miliard korun. Z toho 52 procent připadne podnikům fyzických osob.
Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek novinářům řekl, že dotace činí kolem 20 až 25 procent celkové zemědělské produkce. Nebýt kolem 37 miliard korun z Evropské unie a dalších 3,8 miliardy korun z národních dotací, znamenalo by to podle něho likvidaci českého zemědělství.
Podle ředitele ÚZEI Štěpána Kaly jde zatím o nejpřesnější odhad, který je možné k dnešku zveřejnit. Zatím však podle něj jde o odhady, finální údaje budou až v září letošního roku. Český statistický úřad své údaje o zemědělském zisku zveřejňuje pravidelně na jaře na základě reálných ročních dat ze zemědělských podniků, včetně například vyplacených mezd do konce roku. Podle Kaly byl například loni rozdíl mezi jejich daty a údaji Českého statistického úřadu (ČSÚ) u hospodářského výsledku kolem půl miliardy korun.
Loňský rok řešili mimo jiné zemědělci škody způsobené hraboši, které přesáhly podle dosavadních odhadů více než miliardu korun. Tyto údaje se již částečně promítají do zemědělských výsledků, a to hlavně u sklizené produkce. U současných škod, které hraboši působí na zasetých plodinách, budou výsledky jasnější až letos na podzim.
ČTK