Všechny zdravotní pojišťovny budou od ledna proplácet pacientům pomůcky stejnou částkou a změní se systém úhrady pomůcek vyráběných pacientům na
míru. Všechny ostatní zdravotnické prostředky budou lékaři předepisovat a vykazovat podle nového systému od 1. prosince 2019. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Změny jsou součástí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, jejíž část zrušil Ústavní soud (ÚS).
V současné době stojí zdravotnické prostředky asi 6,5 až sedm miliard korun ročně z veřejného zdravotního pojištění. Náklady vlivem novely mírně vzrostou.
„Pokud bychom novelu zákona nepřipravili tak, aby platila od 1. ledna, hrozilo by riziko pětadvacetiprocentní spoluúčasti pojištěnců u drtivé většiny zdravotnických prostředků,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). U většiny pomůcek si podle ministra pojištěnci budou připlácet méně než teď. Podle koordinátora pracovní skupiny pro zdravotnické prostředky Jakuba Krále náklady systému mírně vzrostou, konkrétní částku ale neuvedl.
Jednotlivé změny, které novela zavádí, budou zaváděné postupně. V lednu se změní systém úhrad zdravotních prostředků, které se pacientům vyrábí na míru, jako jsou ortézy, protézy, vložky do bot či kompresní punčochy. Za těchto asi 0,2 procenta ze všech kusů zdravotnických prostředků vydají pojišťovny asi desetinu celkové částky.
Pojišťovny ještě před 1. lednem zveřejní seznam, jak je která pomůcka proplácená. Nově budou platit všechny pojišťovny stejnou částku, dosud jich asi 500 hradily pojišťovny různě.
Pro předepisující lékaře ani výrobce se začátkem roku nic nemění. Výrobci budou moci v červnu hlásit své výrobky do seznamu, podle kterého se budou od prosince 2019 proplácet. Od stejného data je budou také muset lékaři podle nového systému předepisovat a vykazovat pojišťovnám. Podle ministra víc prostředků bude hrazeno zcela, v některých skupinách klesne spoluúčast.
Senátoři předchozí úpravu napadli u ÚS, protože podle nich systém umožňoval pojišťovnám, aby si samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Soud v tom shledal rozpor s právem na bezplatnou zdravotní péči. Nově si podle novely základní parametry úhrady stanoví přímo výrobci tím, že svůj produkt zařadí do skupiny výrobků. SÚKL bude řešit jenom chyby. Očekává se, že jich budou nejvýše jednotky procent. V současné době připravuje nový systém, kam budou výrobci prostředky přes web hlásit.
Úspory si úřady slibují od pravidelných revizí cen jednotlivých kategorií. Novela umožňuje uzavřít takzvanou dohodu o nejvyšší ceně pojišťovny s dodavatelem, který garantuje snížení ceny a pokrytí aspoň poloviny trhu. SÚKL pak může podle dohody snížit ceny v celé kategorii. Zdravotní pojišťovny budou také moci požádat SÚKL o vypsání cenové soutěže. Půjde o elektronickou aukci, která bude platná v případě, že se v ní podaří cenu kategorie snížit aspoň o deset procent a přihlásí se do ní aspoň tři dodavatelé.
ČTK