Ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák je přesvědčen, že internetový registr smluv znerovnoprávní subjekty v konkurenčním prostředí a může snížit výkonnost
budějovického pivovaru. Sdělil to v reakci na novelu zákona, kterou předložila skupina poslanců z ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS a Úsvitu. Podle novely některé podniky vlastněné státem nebo s jeho většinovou účastí, včetně Budějovického Budvaru, možná získají částečnou výjimku z povinného zveřejňování v internetovém registru smluv.
Bývalý manažer Plzeňského Prazdroje Petr Dvořák je ředitelem pivovaru Budějovický Budvar od 1. května tohoto roku, kdy ve funkci nahradil Jiřího Bočka. Ten na svou pozici po 25 letech rezignoval na konci minulého roku. „Každé zmírnění je lepší než nic. Jestli mám stávající stav, nebo o něco lepší, beru ten o něco lepší. Ale pořád zůstává administrativa s tím spojená, musím kontrolovat všechny smlouvy, mít někoho, kdo se na ně podívá a zjistí, jestli je to na zveřejnění, nebo ne. Pořád je tam nebezpečí postihu v podobě zneplatnění smluv a právní nejistota pro nás i pro naše obchodní partnery,“ uvedl ředitel Budějovického Budvaru. „Jestli si mám vybrat tvrdší verzi, nebo verzi, která nám umožní pracovat alespoň s jednou rukou zlámanou, tak ať můžu aspoň nějak fungovat. Ale nechci mít registr smluv, protože nás znevýhodňuje.“
Za poslední tři roky odvedl Budvar do státní kasy 2,5 miliardy korun
„Budvar je firma, která nebere státní dotace a za poslední tři roky dala do státního rozpočtu 2,5 miliardy korun. I tahle výkonnost je v ohrožení, a to nás trápí. Je to malinko, jako kdybyste se přihlásili na turnaj v pokeru a řekli vám, že jste jediný hráč, který musí odehrát celý turnaj s odkrytými kartami,“ využil přirovnání ředitel Budějovického Budvaru, který vidí problém v tom, že kvůli registru by se každá smlouva zveřejňovala na internetu. Budvar to podle něj extrémně znevýhodní a může to snížit výkonnost podniku.
Dále podle Dvořáka internetový registr smluv znerovnoprávní subjekty v konkurenčním prostředí. Ředitel se opírá o argument, že každá firma svému majiteli na požádání ukáže smlouvy a výsledky hospodaření, a to Budvar dělá. „Je tady spousta kontrol, kterými procházíme, aby všechny naše smlouvy byly z hlediska zákona v pořádku. Jsou v pořádku, zodpovídáme se našemu majiteli, Ministerstvu zemědělství.“
Kritikou internetového registru nešetří ani vedení strakonického pivovaru Dudák, který vlastní město Strakonice. Předseda představenstva Rudolf Oberfalcer pro ČTK uvedl, že by to především znevýhodnilo pivovar v obchodním styku vůči konkurenčním pivovarům. „Konkurence by veškeré obchodní vztahy našeho pivovaru dostala v podstatě na stříbrném podnose. Bylo by jen otázkou času, kdy by tyto citlivé informace využila v boji o trh nepřátelským převzetím našich zákazníků.“
Budějovický Budvar v minulém roce prodal ve své historii rekordních 1,61 milionu hektolitrů piva. Pivovar, jenž je vlastněn státem, v tomto roce investuje 750 milionů korun.