Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky bude příští vláda muset rozhodnout o zavedení eura.
Nepřijetí evropské měny by podle něj mohlo odsunout Česko na okraj Evropské unie. Naopak nový člen vedení České národní banky Marek Mora se vyslovil proti rychlému přijetí eura.
„Příští vláda se bude muset rozhodnout, jestli zamíříme do eurozóny. Pokud se rozhodneme, že nezamíříme do eurozóny po příštích volbách, tak se může stát, že rychlá integrace eurozóny nás odsune na okraj Evropské unie, do těch pomalejších pruhů vícerychlostní Evropy,“ uvedl včera ve sněmovně při interpelacích český premiér. Podle jeho názoru by to ve většině případů pro Českou republiku nebylo dobré.
Podle Bohuslava Sobotky si Česká republika nepřeje vícerychlostní EU (v rámci ní by byly členské státy do dění v unii zapojeny různým způsobem). Podle Sobotkových slov se přinejmenším Německo a Francie budou snažit o urychlení integrace zemí, které jsou součástí eurozóny. „Myslím si, že řadu věcí nemusíme nutně v budoucnu ani v té více spolupracující Evropě řešit na bruselské úrovni, ale můžeme kompetence ponechat na úrovni jednotlivých členských zemí,“ sdělil rovněž Sobotka.
Český premiér se nechal slyšet, že politické strany by se před konáním sněmovních voleb měly jednoznačně vyjádřit, jak si představují budoucnost ČR v EU. „Rádi bychom i udrželi Evropu co nejvíce pohromadě, nechceme nové instituce eurozóny, nejsme stoupenci vícerychlostní Evropy, chceme soudržnou EU.“
Naopak podle informací serveru iHNed.cz se proti rychlému přijetí eura vyslovil nový člen vedení České národní banky Marek Mora, který byl do nedávna jedním z nejvýše postavených úředníků v evropských institucích. Podle Mory by vstup do eurozóny mohl způsobit, že by se Česká republika musela podílet na placení dluhů Řecka nebo na garancích za italské či jiné západoevropské banky.