Českým obcím loni rekordně vzrostl přebytek rozpočtů, v součtu na více než sedmadvacet miliard korun z předloňských deseti miliard.
Asi čtyři pětiny obcí vykázaly rozpočtový přebytek. Čtvrtým rokem v řadě také obce v součtu snížily svůj celkový dluh. Informace přinesla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Loňský přebytek obcí je dle této společnosti rekordní.
Výrazný nárůst přebytku obcí byl podle analýzy CRIF spojen zejména s více než 27miliardovým poklesem kapitálových výdajů, což představuje 40% snížení oproti předminulému roku. Díky tomu meziročně poklesly i celkové výdaje obcí o 22 miliard korun na 177,3 miliardy korun. Pokles evidovaly obce i u příjmů, a to o čtyři miliardy korun na 204,7 miliardy.
„Pokles kapitálových výdajů souvisí s výrazným poklesem investičních dotací, které se snížily téměř o 60 procent. Za nižší investiční aktivitou obcí i státu přitom stojí mimo jiné pomalý náběh čerpání evropských dotací z nového programovacího období,“ sdělila analytička CRIF Věra Kameníčková.
Daňové příjmy obcí v minulém roce vzrostly o devět procent na 139,5 miliardy korun. Podíl daňových příjmů na celkových příjmech obcí tak loni představoval 68 procent.
Obce loni na dotacích obdržely o 18 miliard korun méně než předloni
Obce loni získaly dotace za 30,7 miliardy korun, o 18 miliard korun méně než v roce předchozím. Z toho dotace na investice poklesly o 58 procent na 11,9 miliardy korun. Počet obcí bez jakékoli investiční dotace v minulém roce byl nejvyšší u malých obcí (200 až 499 obyvatel), s rostoucím počtem obyvatel tento počet klesá. Co se týká velmi malých obcí (do 199 obyvatel), nezískalo loni investiční dotaci 62 procent z nich.
V rámci krajů v minulém roce hospodařilo bez investičních dotací 51 procent obcí Královéhradeckého kraje, ale jen 22 procent obcí Moravskoslezského kraje. V letech 2013 až 2015 podle CRIF nezískalo investiční dotace 21 procent obcí Středočeského kraje, ale pouze tři procenta obcí Zlínského kraje.
Obce loni snížily dluh o 5,3 miliardy Kč
Obce loni také čtvrtým rokem po sobě snížily o 5,3 miliardy svůj dluh na celkových 48,5 miliardy korun. Nejvyšší dluh na obyvatele vykazují velmi malé obce do 199 obyvatel, a to ve výši 12 902 korun. „Procento velmi malých obcí s dluhem je sice nejnižší ze všech velikostních kategorií, dluh má pouze 28 procent z nich, ovšem pokud jsou zadlužené, jedná se v přepočtu na obyvatele o vyšší částky než u ostatních kategorií obcí,“ doplnila Kameníčková.
Celkový iRating obcí se loni mírně zlepšil a zaznamenal nejlepší výsledek za posledních sedm let, když 36 procent z nich hospodařilo v minulém roce výborně nebo velmi dobře, 47 procent hospodařilo s průměrnými výsledky, avšak se stabilním výhledem. U 17 procent obcí existuje riziko, že by mohly mít problémy s kvalitou poskytovaných obecních služeb. Z pohledu krajů se v průměru nejlépe dařilo obcím ve Středočeském kraji a na Vysočině. Na druhé straně nejhůře dopadly obce v Olomouckém a Jihomoravském kraji.
Ze zhruba 6250 obcí, které jsou v ČR, získalo 510 z nich nejvyšší ratingové ohodnocení A podle ukazatele iRating společnosti CRIF, naopak nejhorší C- obdrželo 445 obcí, o 51 méně než předloni.
Analýzu hospodaření obcí provádí CRIF každoročně na základě dat portálu www.informaceoobcich.cz. Uvedená data neobsahují údaje za Prahu.