Meziroční inflace v lednu dosáhla dvou celých a dvou desetin procenta.
Ve srovnání s prosincem růst spotřebitelských cen zpomalil o dvě desetiny procentního bodu, a meziroční inflace tak dosáhla nejnižší hladiny od dubna minulého roku. Na zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen se podepsalo zejména nižší zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Díky levnějším cenám pohonných hmot se rovněž méně zvyšovaly ceny v dopravě. Informace přinesl Český statistický úřad.
Podle Českého statistického úřadu mělo na meziroční inflační růst nejvyšší vliv zdražování potravin, které meziročně podražily o 4,9 procenta. Nezanedbatelným podílem se na růstu spotřebitelských cen podepsalo také bydlení, u něhož ceny nájemného vzrostly o 2,1 procenta, a tuhá paliva – o 5,7 procenta. Vliv mělo opět i zdražování alkoholu, tabáku a stravovacích a ubytovacích služeb. Naopak zlevnění se projevilo u oděvů (o 1,7 procenta), u cen poštovních a telekomunikačních služeb (1,2 procenta), v bydlení u tepla a teplé vody (1,4 procenta) a u zemního plynu (1,8 procenta).
Meziměsíční růst inflace souvisel se zdražení alkoholu a elektřiny, zemního plynu, vodného a stočného v bydlení. Kvůli zdražení dovolených s komplexními službami (o 7,1 procenta) vzrostly i ceny v rekreaci a kultuře. Co se týká potravin, ceny rostly především u zeleniny, nealkoholických nápojů a tradičně u některých mléčných výrobků, margarínu a rostlinných tuků. Levnější byly oproti prosinci oděvy a obuv, z potravin například pečivo, brambory, vejce nebo máslo.
Český statistický úřad aktuálně provedl revizi spotřebního koše, na základě kterého probíhá vypočet inflace. Statistici krom jiného nově sledují ceny paměťových karet, a naopak z koše odstranili nenahrané CD a DVD nosiče. Současně po dvou letech aktualizovali váhy jednotlivých položek, které nově vycházejí z výdajů domácností v roce 2016.