Bankovní rada České národní banky se na včerejším jednání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny na stávající rekordně nízké úrovni.
Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na pěti setinách procenta. K jejímu zvýšení by mohlo dojít až ve druhé polovině roku.
„Rada bude považovat za potřebné ještě chvílí vyhodnocovat vývoj ekonomiky po konci kurzového závazku, než přistoupí k rozhodnutí o změně úrokových sazeb. Zároveň mohou v ČNB panovat obavy z nadále uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler, podle něhož by ale mírný růst sazeb nevedl k natolik velkému přílivu kapitálu a následnému posílení koruny, které by pro ekonomiku znamenalo přílišné utažení měnových podmínek.
Ekonomové očekávají růst sazeb nejdříve ve druhé polovině roku, prognóza centrální banky počítá s jejich zvyšováním ve třetím kvartálu letošního roku. „První růst sazeb nadále očekáváme v druhé polovině letošního roku, nejpravděpodobněji na listopadovém jednání, prozatím však nelze vyloučit ani zářijový termín,“ uvedl Seidler. Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela je pravděpodobné, že k zvýšení sazeb dojde až ve čtvrtém čtvrtletí.
Posilování koruny může zvyšování sazeb oddálit
Další kroky ČNB budou podle názorů analytiků záviset na vývoji kurzu koruny. Několik členů bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka v posledních dnech uvedlo, že posilování koruny může zvyšování úrokových sazeb oddálit. Koruna se aktuálně obchoduje kolem 26,30 Kč za euro. „Od 6. dubna, kdy se bankovní rada rozhodla závazek zrušit, koruna posílila o 2,8 procenta. Toto posílení ekonomiku nedusí a pomáhá centrální bance snižovat cenový růst,“ doplnil Zeisel. Silnější koruna zlevňuje dovážené zboží a brzdí inflaci.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Firmám nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem například levnější půjčky na bydlení.