Apogeo
Reklama

Vláda rozhodne, zda vstoupí do řízení o zdanění církevních náhrad

14.06.2019, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Vláda rozhodne, zda vstoupí do řízení o zdanění církevních náhrad

Vláda v pondělí projedná, zda vstoupí do dvou řízení před Ústavním soudem.

První řízení se týká návrhu skupiny senátorů na zrušení zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný církvím v restitucích. Druhé řeší stížnost Transparency International (TI) na desetitisícový poplatek za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu. Příslušní ministři doporučili vládě k řízením přistoupit a požadovat zamítnutí návrhů. Vyplývá to z předkládacích zpráv, které má ČTK k dispozici.
Zdanění finančních náhrad prosadila v dubnu vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, mají církve hradit od příštího roku. Ústavní stížnost proti zdanění vypracovala KDU-ČSL a podpořilo ji 42 senátorů. Kromě lidovců jsou mezi nimi členové senátorských klubů ODS, Senátor 21 a tři senátoři ČSSD.
Stěžovatelé argumentují tím, že zdanění je nepřípustně retroaktivní, protože nárok na výplatu náhrad vznikl už v roce 2013. Podle nich navíc zakládá daňovou nerovnost, protože církve by se staly prvním subjektem, který by musel vyplácet daně z majetku vráceného v restitucích. Poukazují i na to, že zdanění znamená zásah do legitimního očekávání církví a náboženských společností.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pokládá za stěžejní stanovisko ministerstva kultury, které doporučilo, aby vláda do řízení před Ústavním soudem vstoupila. Zároveň uvedla, že zdanění náhrady majetkové nebo nemajetkové újmy daní z příjmů není samo o sobě protiústavní.
Druhá stížnost, kterou iniciovala TI, míří na poplatek za podání podnětu k zahájení správního řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nevládní organizace pokládá poplatek, který úřad vybírá od roku 2016, za protiústavní. O to, aby byl poplatek zrušen, žádala vládu před časem i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Poplatek, který je nevratný a nelze ho odpustit, ztěžuje podle TI zapojení veřejnosti, médií a nevládních organizací do veřejné kontroly a podpory dobrého vládnutí. Napadené pravidlo označila TI za „absurdní raně feudální právní úpravu“ a uvedla, že podněty kvůli němu fakticky přestaly přicházet. Zatímco v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval úřad 1 305 podnětů týkajících se veřejných zakázek, o rok později to bylo 93 zaplacených podnětů a 84 věcí od orgánů činných v trestním řízení.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Meta Ray-Ban Display: Budoucnost na očích, nebo jen drahý gadget?

24.09.2025, Autor: Marek Hájek

Představte si, že si nasadíte brýle a najednou máte před očima notifikace, navigaci nebo živý překlad rozhovoru. Meta Ray-Ban Display, novinka představená v září 2025, slibuje právě to – revoluci v tom, jak srůstáme s technologií. Je to ale skutečný přelom, nebo jen další hračka pro technologické nadšence?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Evropský zákon o souborech cookie narušil internet. Brusel to chce napravit

24.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropský zákon o souborech cookie měl chránit naše soukromí, ale místo toho mnohé z nás spíš rozčílil nekonečnými vyskakovacími okny. Brusel teď přiznává, že pravidla narušila internet, a hledá způsob, jak je napravit. Podaří se najít rovnováhu mezi ochranou dat a funkčním online prostředím?

Bílý dům: USA budou podle dohody kontrolovat algoritmus TikToku

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Konec dlouholetého sporu mezi USA a Čínou o TikTok je na obzoru. Jak oznámil Bílý dům, americké konsorcium přebírá kontrolu nad algoritmem a daty této populární sociální sítě na americkém trhu. Je to vítězství národní bezpečnosti?

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Trump znovu vyzval evropské spojence, aby přestali nakupovat ruskou ropu

23.09.2025, Autor: red

Americký prezident Donald Trump znovu vyzval evropské spojence, aby okamžitě přestali nakupovat ruskou ropu. Tento apel přichází v době, kdy Evropská unie už výrazně omezila svou závislost na ruských energiích, ale některé země stále váhají. Jaké jsou skutečné dopady tohoto tlaku?

Nové sankce EU: Úder stínové flotile a kryptoměnám

23.09.2025, Autor: Josef Neštický

Evropská komise přichází s dalším balíčkem sankcí, který cílí na ruskou stínovou flotilu a poprvé i na kryptoměny. S více než 560 sankcionovanými loděmi a odhalením transakcí za desítky miliard dolarů se EU snaží utnout Rusku klíčové zdroje příjmů. Dokáže ale tato strategie skutečně zastavit obcházení sankcí?

Důvěra na prvním místě: Co si říkají páry, které si opravdu věří?

22.09.2025, Autor: Marek Hájek

Jaké je tajemství pevných vztahů? Podle harvardských psychologů, jako jsou Dr. Robert Waldinger a Dr. Holly Parker, spočívá klíč k hluboké důvěře v pravidelných rozhovorech o deseti klíčových tématech. Pojďme se podívat, co nám věda radí a jak to funguje v českých domácnostech.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Španělská obrana v pasti: Embargo na Izrael a výzva za 2 miliardy dolarů

22.09.2025, Autor: Josef Neštický

Španělské ministerstvo obrany čelí složité situaci. Po zavedení zbrojního embarga vůči Izraeli musí nahradit klíčové vojenské technologie, což může stát až 2 miliardy dolarů. Jaké jsou důvody tohoto kroku a co to znamená pro španělskou armádu i evropský obranný průmysl?

Nvidia v šoku: Čína zakazuje AI čipy a CEO je „zklamán“

21.09.2025, Autor: Josef Neštický

Generální ředitel Nvidie Jensen Huang vyjádřil zklamání nad rozhodnutím Číny zakázat prodej špičkových AI čipů jeho společnosti, včetně modelu RTX Pro 6000D. Tento krok přichází v době, kdy geopolitické napětí mezi USA a Čínou stále více ovlivňuje technologický trh. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama