Vláda dnes nepodpořila opoziční návrh nominačního zákona, který by měl přinést pravidla výběru do řídících a kontrolních orgánů státních a
polostátních společností. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Proti předloze se už dříve postavila všechna ministerstva, která se normou zabývala. Definitivně o ní rozhodne Sněmovna, vládní stanovisko je pouze doporučením.
Návrh Pirátů a některých poslanců ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by měl na rozdíl od konkurenční předlohy poslanců ANO navíc vládě uložit, aby zpracovala vlastnickou politiku státu ve státních a polostátních společnostech. Pravidelně by měla předkládat dolní komoře její vyhodnocení.
Návrhy ANO i Pirátů shodně stanoví, že ministerstva by musela vybírat kandidáty až na výjimky ve výběrových řízeních, nominace by pak posuzoval pětičlenný vládní výbor pro personální nominace. Předloha Pirátů ale na rozdíl od normy ANO počítá s tím, že doporučení výboru by bylo pro ministerstva závazné. Právě to vadilo například ministerstvům dopravy a spravedlnosti.
Ministerstvo vnitra nebo průmyslu a obchodu by úpravu personálních nominací ponechalo na usnesení vlády. Ministerstvo financí se postavilo mimo jiné proti tomu, aby délka členství v nominačním výboru byla spojena s délkou funkčního období vlády a s důvěrou Sněmovny. Výhrady měla ministerstva i k pravidlům vlastnické politiky státu.
Současný stav obsazování orgánů státních a polostátních firem vyvolává u veřejnosti určité pochybnosti, stojí v důvodové zprávě návrhu Pirátů. „Jde zejména o zákulisní dohody, politické tlaky, udělování těchto míst politikům jako určité formy odměny za loajalitu, které může být vnímáno jako určitý specifický druh korupce, a podobné nezdravé jevy,“ píšou předkladatelé. Vlastnickou politiku by měl stát podle nich stanovovat po vzoru vlastníků soukromých společností.
ČTK