Země Visegrádské čtyřky, Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, v Bruselu ústy svých premiérů potvrdily, že finančně podpoří snahu Evropské unie
o zlepšení ochrany libyjské hranice. Čtyři středoevropské státy dohromady přispějí do fondu Evropské unie pro Afriku asi pětatřiceti miliony eur, v přepočtu se jedná o takřka devět set milionů korun. Všechny čtyři země se na příspěvku budou podílet stejnou finanční částkou, tedy v přepočtu více než dvě stě dvaceti miliony korun.
Záměr zemí Visegrádu potvrdili premiéři Visegrádské skupiny na setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a italským premiérem Paolem Gentilonim. Itálie řídí v této oblasti snahy Evropské unie. Podle Andreje Babiše to předseda italské vlády i předseda komise přivítali. „Potvrzuje to naši dlouhodobou strategii, že migraci nemůžeme řešit kvótami (pro rozdělování migrantů), které zásadně odmítáme,“ uvedl Babiš pro média po jednání.
Současné maďarské předsednictví středoevropské skupiny sdělilo: „Finanční podpora a připravenost podílet se na provedení projektu je další ukázkou přesvědčení zemí Visegrádské čtyřky, že migrační tlak na Evropu může být efektivně řešen jen zajištěním ochrany vnějších hranic a řešením příčin migrace.“
Slovenský premiér Robert Fico jednoznačně odmítl, aby se země Visegrádu na přispívané částce podílely na základě počtu obyvatel, velikosti země či HDP. Každý stát tak zaplatí čtvrtinu. „Dohoda je taková, že čtyři země V4 ukážou stejnou míru solidarity a každá přispěje stejnou sumou. Velmi si vážím, že noví premiéři z Česka i Polska na tento projekt hned přistoupili,“ komentoval dohodu Fico.
Ze včerejší dohody má údajně radost i předseda Evropské komise Juncker. Jedná se podle něj o důkaz, že Visegrádská čtyřka je s Itálií solidární. Předseda po setkání uvedl, že si přeje co nejtěsnější spolupráci mezi Evropskou komisí a Visegrádskou čtyřkou.