V případu údajných daňových podvodů při prodeji emisních povolenek společnosti ČEZ rozhodne odvolací pražský vrchní soud v pondělí.
V minulém týdnu vyslechl odvolání obžalovaných spolumajitelů společnosti TES Praha Michala Fleka a Tomáše Pokorného, kterým městský soud v dubnu 2015 nepravomocně uložil osm a devět let vězení.
Muži podle obžaloby připravili stát až o 400 milionů korun. Státní zástupce se proti nepravomocnému rozsudku neodvolal. Firma TES nakoupila v zahraničí povolenky za více než miliardu korun, které pak v polovině roku 2010 prodala elektrárenské společnosti ČEZ. Podle soudu se ale dopustila takzvaného karuselového podvodu. Povolenky prý nakupovala bez DPH, firmě ČEZ ale daň naúčtovala a do celého procesu kvůli tomu přibrala další dvě české společnosti.
Flek s Pokorným se hájí tím, že o podvodech nevěděli. Podle jejich obhájců se sami stali oběťmi podvodu. Podle Flekova právníka policie ani státní zastupitelství dostatečně neprověřily veškeré okolnosti případu a nevypořádaly se s námitkami obhajoby. „Podvod řídily cizí osoby,“ řekl jeden z obhájců. Druhý označil tresty uložené městským soudem za „drastické“.
Oba obhájci v odvolání žádali, aby byli jejich klienti zproštěni. Proti odsuzujícímu rozsudku se odvolala i manželka Pokorného jako osoba blízká, i její právník žádal zproštění Pokorného. Jako alternativu navrhl, že by se případ mohl vrátit k pražskému městskému soudu. Žalobce se proti rozsudku neodvolal.
Na podezřelou transakci upozornil daňový úřad právě ČEZ. Ze 400 milionů se podařilo na účtech TES Praha zablokovat jen zhruba milion korun, ostatní peníze skončily v zahraničí, například v Singapuru.
ČTK