Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla o 0,08 bodu na 2,42 procenta a je nejvyšší od začátku letošního roku. Vyplývá to z indexu společnosti Broker Consulting. Její odborníci očekávají, že na sklonku letošního roku by průměrné sazby mohly atakovat tříprocentní hranici.
Současná data jednoznačně ukazují, že růst Indexu bude v září a říjnu ještě akcelerovat. Sazby postupně zvedají jak menší, tak velcí hráči na trhu. Pokud se nic dramaticky nezmění, jsem přesvědčen, že hranice tří procent u fixace na pět let padne koncem tohoto roku.
Přesto však podle něj zájem o hypoteční úvěry zatím neopadá, tím pádem tlak na růst cen zůstává stejný. Dál také rostou ceny nemovitostí, a tím i průměrná výše hypotéky, která letos dosahuje 2 925 582 korun. Za posledních deset let tak vzrostla o téměř osmdesát pět procent.
Pokračujícímu trendu rostoucích sazeb u hypoték nahrává i oznámení České národní banky, která plánuje zvyšovat základní úrokové sazby na každém svém letošním zasedání a také na počátku příštího roku.
Současná situace je podle Nováka vyústěním vývoje v posledních letech, její příčinu je třeba vidět v kombinaci několika faktorů. Prvním z nich je dlouhodobě velmi pomalá bytová výstavba, která nereflektuje zvyšující se poptávku po vlastním bydlení. Druhým faktorem jsou stále ještě relativně příznivé úrokové sazby, které se v posledních letech držely díky monetární politice ČNB a Evropské centrální banky rekordně nízko.
Běžný zájemce, který uvažuje o nákupu nemovitosti, se ocitá v kleštích. Zvýšení úrokových sazeb v ekonomice sice může odradit investory od nákupu nemovitosti, čímž se uvolní tlak na růst cen, ovšem na druhou stranu půjdou nahoru sazby u hypotečních úvěrů, a tudíž i měsíční splátky úvěrů.
Bez vlastních peněz se dnes zájemce o vlastní bydlení neobejde. K získání hypotéky je třeba mít k dispozici dvacet procent, ale spíše třicet procent z vlastních zdrojů. Jak udává ČNB, nemovitosti jsou v Česku nadhodnocené o patnáct až dvacet pět procent. V mnoha případech tak nastává situace, kdy odhadci bank poskytující hypoteční úvěry snižují odhadní cenu nemovitosti. V takovém případě tedy odhadní cena pro banku bude nižší než kupní cena, tudíž rozdíl musí zájemce dodat z vlastních zdrojů.
MARTIN NOVÁK, analytik Broker Consulting
ČTK