Apogeo
Reklama

U zahraničních studentů přetrvávají problémy s vízy

05.10.2019, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
U zahraničních studentů přetrvávají problémy s vízy

Podíl studentů i pedagogů ze zahraničí na českých vysokých školách se zvyšuje, u studentů ale přetrvávají problémy s udělováním víz.

Na tiskové konferenci po zasedání pléna České konference rektorů (ČKR) to řekl její předseda a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Současný stav podle něj přináší administrativní zátěž pro vysoké školy.

Rektoři upozornili, že ačkoli přibývá studentů i pedagogů ze zahraničí, problémy s udělováním víz zůstávají. „U zaměstnanců se to velmi zlepšilo, u vynikajících pedagogů a vědců. Ale u studentů, které jsme přijali a jsou ze zemí, které nepřinášejí bezpečnostní riziko, přetrvávají problémy. Přináší to velkou administrativní zátěž pro vysoké školy,“ řekl Sklenička.
Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller připomněl, že před několika lety vysoké školy s ministerstvy vnitra, zahraničí a školství zprovoznily tzv. Režim student, který měl vízové procedury u studentů usnadnit. Vidí ale dva problémy. „Máme studenty i ze zemí, které nebyly původně na seznamu. Bude se muset revidovat, aktualizovat, modernizovat. A potom je problém s personální výbavou a technologiemi, které jsou na konzulátech a velvyslanectvích,“ poznamenal Miller.
Když srovnáme současnou situaci se stavem před pěti nebo sedmi lety, tak díky kombinaci lepších opatření a marketingu zahraničních studentů v ČR studuje možná násobně více než před dekádou. To zatěžuje systém, který není natolik flexibilní, aby byl schopen na to pružně a rychle reagovat,“ doplnil.
U příležitosti zahájení akademického roku ve čtvrtek Babiš uvedl, že nejsou rozsáhle zaváděny nové obory vzdělávání, které by předjímaly měnící se dobu a poskytovaly flexibilní vzdělání reagující na nové výzvy. Přizpůsobit novému trendu by podle něj měl své rozhodování také Národní akreditační úřad (NAÚ).
Podle Skleničky je důležité si s předstihem říci, jaké obory a studijní programy podporovat a které obory budou potřeba například v roce 2030. „Budeme velmi rádi, pokud se to bude v tuto chvíli diskutovat. Budeme se moci na to připravit, akreditovat příslušné nové programy, pokud bude třeba. Zazněla tam i vůle nebo snaha mít daleko více profesní bakalářské obory, soustředit se i na tuto oblast,“ poznamenal předseda ČKR.
Národní akreditační úřad je podle Millera neakceschopný do doby, než bude mít předsedu. Stanislav Labík ve funkci předčasně skončil na konci dubna a dočasně instituci řídí její místopředseda Ivan Barančík. „Doufáme, že v řádu týdnů budeme znát nominanty na předsedu úřadu,“ uvedl Miller.
Rektoři na zasedání také řešili metodiku hodnocení vysokých škol nebo financování vědy. Požadují, aby bylo posíleno financování výzkumných institucí na úkor hrazení z grantů a projektů. V usnesení ČKR také požádala čínského prezidenta, aby intervenoval ve prospěch bývalého prezidenta univerzity v Sin-ťiangu Tiyipa Tashpolata. Podle ČKR mu hrozí trest smrti poté, co byl před dvěma lety zadržen státními orgány a obviněn z podpory separatismu. Předsednictvo ČKR zašle otevřený dopis čínskému prezidentovi.
ČKR sdružuje 26 rektorů veřejných, dva rektory státních a 18 rektorů soukromých vysokých škol. Loni na vysokých školách studovalo přes 290 tisíc lidí, absolventů bylo 68 600.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Buffettova sázka na pivo a odklon od bank: Berkshire mění kurz

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway opět překvapují trhy. V prvním čtvrtletí 2025 zdvojnásobili podíl ve společnosti Constellation Brands, výrobci piva Corona, zatímco se zbavili akcií Citigroup a osekali pozice v dalších finančních gigantech. Co za tímto strategickým posunem stojí a co to znamená pro globální investory?

Jak EU zakáže ruský plyn: Cesta k nezávislosti do roku 2027

22.05.2025, Autor: red

Evropská unie se připravuje na zásadní změnu v energetické politice – úplné ukončení dovozu ruského plynu do konce roku 2027. Příští měsíc Evropská komise představí právní opatření, která zahrnují i zákaz spotových kontraktů už do konce letošního roku. Jaké výzvy a příležitosti tento plán přináší a co to znamená pro Českou republiku?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Korejci bojují o Dukovany: Kasační stížnost jako poslední šance?

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaderná elektrárna Dukovany je v centru pozornosti. Korejská společnost KHNP, vítěz tendru na dostavbu nových bloků, čelí právnímu sporu s francouzskou EDF a chystá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jaké jsou šance na úspěch a co to znamená pro energetickou budoucnost Česka?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sedmnáctý balík sankcí EU: Nový tlak na Rusko a jeho stínovou flotilu

21.05.2025, Autor: red

Evropská unie schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku, který cílí na 342 lodí tzv. stínové flotily a další subjekty obcházející dosavadní restrikce. Jaké jsou hlavní prvky tohoto balíku a co znamená pro Rusko, Evropu i Českou republiku? Pojďme se podívat, jak daleko může tento krok zkomplikovat život Kremlu.

Čínské firmy míří do Singapuru: Útěk před obchodní válkou, nebo strategický tah?

20.05.2025, Autor: red

Uprostřed přetrvávající obchodní války mezi Čínou a USA hledají některé čínské společnosti nové cesty, jak získat kapitál a rozšířit svůj vliv. Singapurská burza se stává jedním z atraktivních cílů – nabízí stabilitu, daňové výhody a přístup na asijské trhy. Co za tímto trendem stojí a jaké to může mít dopady?

Volby polského prezidenta: Test proevropské vlády nové vojenské mocnosti

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Prezidentské volby v Polsku, jejichž první kolo proběhlo 18. května 2025, jsou víc než jen výběrem nové hlavy státu. Jsou klíčovým testem pro současnou proevropskou vládu Donalda Tuska, která se snaží upevnit svou pozici po letech dominance konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Na co se zaměřit, když se rozhoduje o budoucnosti Polska v Evropě?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny pohonných hmot: Klesající trend a nejistá budoucnost

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

Ceny pohonných hmot v České republice jsou v květnu 2025 na nejnižší úrovni za poslední roky, což přináší úlevu motoristům i firmám. Jaké faktory za tím stojí a můžeme očekávat, že tento příznivý stav vydrží? Pojďme se podívat na vývoj, příčiny a možné scénáře do budoucna.

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama