Apogeo
Reklama

Švehla: Inflace a kysané zelí

24.02.2023, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Inflace a kysané zelí

Růst cen komentuje kdekdo a není divu. Ceny v lednu stouply v průměru o 6 %, což je hodně a lví podíl na tom mají ceny potravin. Inflace se tedy přímo dotýká každodenních potřeb všech a ze statistik jsou patrné i jasné reakce: lidé snižují spotřebu, nakupují méně, také se uzavírá méně hypotečních smluv, roste zájem o nájemní bydlení a podobných signálů je víc. Jedním slovem – životní úroveň klesá.

Stokrát bylo řečeno, že boj s inflací je především záležitostí centrální banky a stokrát bylo dodáno, že i stát svou fiskální politikou může – a měl by – ke zkrocení inflace přispět. Abychom tomu lépe rozuměli: jedním z významných důvodů pro růst cen zboží jsou zvýšené ceny energií. Zemní plyn dovážíme, elektřinu sice vyrábíme, ale většinou v akciové společnosti, kde má stát pouze 70 %. Ostatními akcionáři jsou soukromé (většinou zahraniční) subjekty a ty od své akciové společnosti (ČEZu) požadují, aby prodávala za maximální možnou cenu … nu a ta je na světových trzích vysoká, protože musejí běžet i plynové elektrárny a ty konzumují drahý plyn z dovozu. Elektřinu nelze moc skladovat, spotřeba tedy probíhá ihned po výrobě, ale obchod s elektřinou má jiný časový horizont: prodává se elektřina, která teprve bude vyrobena a když stoupne poptávka, vzroste i cena. Takže vyrábíme sice elektřinu za stále stejné náklady, ale cena se v tomto obchodním řetězci násobně zvyšuje. S plynem se obchoduje podobně a panika na světovém trhu způsobila v určité části loňského roku skutečně raketový růst cen. Za tyto ceny se energie nakoupily a pochopitelně se za tyto ceny teď prodávají. Na světových trzích sice energie zlevňují, ale domácnosti a firmy platí loňskou rekordní cenu – pokud loni uzavírali smlouvy s dodavateli.

Zboží, které je na energie náročné (od cukrovarů až po cementárny, ocelárny, sklárny a další), se tím prodražuje automaticky. Celý vývoj inspiruje zaměstnance, aby žádali vyšší mzdy, a protože o lidi je stále nouze, firmy zvyšují platy svých zaměstnanců, a to je další náklad a další důvod ke zvýšení cen. 

K tomu se přidává jistý druh spekulace – prodejci navyšují ceny i tam, kde je k tomu náklady nenutí, ale kde cítí příležitost víc vydělat. Uvažují tak výrobci i obchodníci, a právě tady vstupuje do hry centrální banka a stát.

Centrální banka (ČNB) zvyšuje své úrokové sazby, což prakticky znamená, že nabízí bankám vyšší úrok z peněz, které si u ní uloží. Naše úspory tak primárně putují z našich bank do ČNB (za aktuálních 7 % ročně) a každá banka pak zvažuje: má poskytovat úvěry firmám, nebo má peníze uložit v ČNB? Pokud je firma solidní, úvěr od banky získá, ale musí zaplatit vyšší úrok, než by banka dostala bez rizika v ČNB. Když rostou ceny úvěrů, firmy o ně mají pochopitelně menší zájem. Méně investují a šetří. Množství peněz v ekonomice klesá a snižuje se tak koupěschopná poptávka.

Tady je důležité si říci, že inflace (oněch 6 % růstu cen za leden a 15,8 % za celý rok 2022) je Českým statistickým úřadem zjišťována ze skutečně prodávaného zboží. Teprve když si koupíte kilo rajčat za 70 korun, ovlivní to konečný údaj o inflaci. Jinými slovy – když budeme nakupovat méně, když se budeme hromadně vyhýbat předraženému a zbytnému zboží, inflace klesne velmi rychle, protože klesnou ceny všeho zboží, které se tak vlastně stane „neprodejným“.  Když tedy dnes rostou například ceny zeleniny – okurek, rajčat, paprik a všeho dalšího – bylo by velmi užitečné, kdyby spotřebitelé nákupy předražených položek hromadně omezili. U zeleniny je to dobře vidět, protože rychle podléhá zkáze. Ceny by šly dolů během pár týdnů a my bychom si v této době mohli oblíbit třeba kysané zelí. Je z loňska, moc drahé zatím není a zdravotně je možná daleko lepší, než skleníková rajčata či okurky, které dozrávají všelijak a svou typickou chuť mnohdy ani nemají. 

Zatímco spotřebitel by kysaným zelím mohl ovlivnit ceny (například potravin) velmi rychle, centrální banka s vysokými úrokovými sazbami a zpevněným kurzem koruny působí velmi  pomalu. Tento nástroj připomíná kormidlo zaoceánského parníku: otočíte, ale ještě dlouho se nic neděje, loď stále pluje rovně. Zahýbat začne až za chvíli a teprve pak zjistíte, zda jste krmidlem otočili dostatečně, zda jste to nepřehnali nebo naopak nepodcenili. V případě úrokových sazeb jsou to dlouhé měsíce, říká se i déle než rok. Když potom loď začne zahýbat (inflace začne klesat), musíte zas pomalu kormidlo vrátit, abyste se nezačali točit do kolečka (abyste ekonomiku úplně neudusili).

Podobný nástroj má v ruce i vláda, která do státního rozpočtu bere peníze firmám a občanům (vybírá daně) a vrací je formou důchodů, financováním nemocnic, škol, policie, armády a dalšími veřejnými službami. Může samozřejmě výdaje omezovat a tím rovněž snižovat množství peněz v ekonomice. 

Celkově se dá říci, že čím úspornější by byla vláda (státní rozpočet), tím mírnější by mohla být centrální banka (s úrokovými sazbami) a naopak. Obojí je však velmi bolestivé – odebírání peněz z ekonomiky, jejich zdražování, to je vlastně vynucování úspor: firmy a lidé musí některé nákupy zrušit, protože na ně prostě nemají. Daleko snesitelnější by bylo, kdyby se iniciativy chopil sám spotřebitel a sám se rozhodl, které nákupy omezí. Takový vývoj je bohužel jen velmi hypotetický a špatně se to vysvětluje člověku, kterého už rostoucí ceny k omezování donutily. Nevím, jestli mu pomůže vědomí, že tím pomáhá celé ekonomice, ale mě to přece jen těší … a kysané zelí mi chutná, dokonce jen tak, jak je: na talíř přímo z pytlíku.

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová zelená úsporám: Na co máte nárok

04.11.2024, Autor: red

Slyšeli jste už o dotační programu Nová zelená úsporám a rádi byste využili dotaci, ale nevíte, na co máte nárok a jak to vlastně funguje? Pak se pojďme podívat na tento program, jehož cílem je snižování energetické náročnosti obytných domů, podrobněji. Zjistíte, na co lze podporu čerpat, pro koho je určena, jaké jsou podmínky a zda se vám vůbec žádost o dotaci vyplatí.

PVK cvičily rozsáhlý výpadek v dodávkách elektrické energie

31.10.2024, Autor: red

Pražské vodovody a kanalizace absolvovaly další z řady štábních cvičení.Tentokrát pod názvem Blackout 2024 nacvičovaly reakci v případě rozsáhlého výpadku elektrické energie na území hlavního města na vodohospodářskou infrastrukturu v metropoli.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Dopady ESG reportingu, aneb stíháte implementovat ESG včas?

22.10.2024, Autor: red

V posledních letech se environmentální, sociální a governance faktory (ESG) staly nedílnou součástí nefinančního reportingu firem. Společnosti jsou stále častěji nuceny prokazovat, jak jejich činnost ovlivňuje životní prostředí, společnost a jakým způsobem dodržují zásady transparentního a odpovědného řízení.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR - září 2024 

15.10.2024, Autor: Martin Švehla

Meziroční růst cenové hladiny se proti srpnu zvýšil. Spotřebitelské ceny vzrostly v září meziročně o 2,6 %, což budí dojem aktuálního urychlení nebo alespoň oživení inflace.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama