Středočeské inovační centrum podpořilo za necelé dva roky své existence třiašedesát firem téměř osmi miliony korun.
Prostřednictvím takzvaných inovačních voucherů si firmy zadávají nová řešení pro své produkty u výzkumných organizací. Mohou rozjet nový projekt, vývoj prototypu, zajistit si technologický audit nebo vypracování studie, uvedl krajský radní pro hospodářský a regionální rozvoj Věslav Michalik.
Inovační voucher je poukázkou řádově na 150 000 či 200 000 korun, za něž si firma může objednat výzkumnou práci u vysoké školy nebo vědecko-výzkumné instituce. Řada malých společností by podle Michalika tyto prostředky do výzkumu napoprvé neinvestovala, protože si neumí představit, co za ně dostane. „My tím prolomíme tu nedůvěru, takže zjistí, že za ty peníze mnohou dostat řešení, které jim zvýší obrat a sníží náklady, a podruhé to udělají samy bez inovačního voucheru,“ uvedl.
Firmy, které prošly programem, pocházejí ze všech odvětví, žadatelé vesměs kopírují specializaci krajské ekonomiky. Jde například o strojírenské podniky, ale i firmy zabývající se potravinářstvím či zemědělstvím. „Bylo důležité, aby přišly s něčím novým, co posune jejich byznys kupředu a co není úplně tradičním řešením,“ řekl ke kritériím výběru hlavní analytik inovačního centra Pavel Jovanovič.
Nejnovější pomůckou pro firmy i zahraniční investory, kterou dnes centrum představilo veřejnosti, je atlas inovačního prostředí, podávající přehled inovačního prostředí v regionu. Zahrnuje informace o dopravě, ekonomice, průmyslu, zobrazuje investiční zóny a údaje o trhu práce. Vyplývá z něj mimo jiné to, že téměř 85 procent všech výdajů na výzkum a vývoj v kraji pochází od firem. V celém Česku je to 55 procent. Podle Jovanoviče je situace ve Středočeském kraji ovlivněna zejména aktivitami mladoboleslavské automobilky Škoda Auto.
Ředitelka centra Rut Bízková upozornila na to, že ve středních Čechách působí více než 700 firem s ročním nárůstem obratu přes 20 procent. Přitom více než polovina těchto firem patří s počtem do deseti zaměstnanců k nejmenším. „Do konce letošního roku zmapujeme inovační potenciál středních Čech, což znamená, že budeme vyhledávat právě takové firmy, které mohou být současnými nebo budoucími tahouny ekonomiky kraje,“ uvedla Bízková.
Krajské inovační centrum bylo otevřeno koncem roku 2015 v Dolních Břežanech u Prahy. Má podporovat výzkum na území regionu i pomoci k rozvoji malých a středních inovačních firem. Díky tomu se má posílit konkurenceschopnost celého regionu. V centru pracuje na plný úvazek 19 lidí, další pracovníci jsou externisté.
Převzato: ČTK