Stavebnictví v Česku v červnu meziročně zrychlilo růst na osm a půl procenta, když se ve srovnání s květnem tempo
růstu zvýšilo o téměř čtyři procenta. Vývoj pozitivně ovlivnil zejména růst produkce v rámci pozemního stavitelství. Naopak inženýrské stavitelství zaznamenalo pokles. Informace uveřejnil Český statistický úřad. Hnacím motorem stavebnictví však mohou být i blížící se volby.
Stavební výroba v České republice v červnu reálně zrychlila tempo růstu z květnových 4,7 procenta na 8,5 procenta. Pozitivní vývoj byl podle statistiků tažen zejména produkcí v pozemním stavitelství, které meziročně vzrostlo o 13,7 procenta. Produkce v inženýrském stavitelství naopak zaznamenala 2,2procentní pokles. Meziměsíčně celková stavební výroba reálně stoupla o 0,2 procenta.
Stavební úřady vydaly během letošního června 7 226 stavebních povolení, o 0,1 procenta méně ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Orientační hodnota těchto staveb činila 28,4 miliardy korun a meziročně dosáhla ve sledovaném období nárůstu o 21,4 procenta, sdělil Český statistický úřad.
Nejslibnější vývoj za poslední dva roky – jsou příčinou i blížící se volby?
Podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se stavebnictví v České republice vyvíjí nejslibněji za poslední takřka dva roky. „V červnu rostla stavební produkce meziročně nejrychleji od předloňského července. Tehdy ale vrcholila stavební činnost v oblasti inženýrského stavitelství daná překotným dočerpáváním prostředků z evropských fondů. Nyní má vzestup stabilnější základy, jelikož se opírá o růst produkce v oblasti stavitelství pozemního a obecnou ekonomickou prosperitu.“
Optimismus naopak mírní generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Ten zmínil, že hnacím motorem růstu stavební výroby jsou hlavně blížící se parlamentní volby, před nimiž se politici chtějí pochlubit dokončenými stavbami: „Nejviditelnější je to snad na všech silničních a dálničních tazích v Česku, na kterých dopravu letos komplikuje rekordní počet uzavírek a dopravních omezení. Stejně tak v krajích i městech nyní finišují dlouho odkládané stavby tak, aby byly nejpozději do voleb dokončeny. To je samozřejmě živou vodou pro stavební firmy, které se stále otřepávají z mnohaletého propadu.“
Počet pracovníků ve stavebních společnostech s 50 a více zaměstnanci se v červnu meziročně snížil o 2,1 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla šestiprocentně na 34 352 korun.