Ceny nemovitostí raketově rostou a jejich zdražování nebere konce. Příčin je přitom hned několik. Od nejčastěji uváděné nedostatečné nabídky nových nemovitostí přes ekonomický růst, zvyšující se příjmy obyvatel a relativně nízké úrokové sazby až po zdražování cen stavebních materiálů nebo stále se zpřísňující normy a předpisy u novostaveb.
Právě přísné technické normy, které jsou v jiných státech doporučené, ale v Česku povinné, jsou mnohdy důvodem, proč se Češi stále častěji pouštějí do rekonstrukcí starších nebo i nebytových prostor.
Stále vyšší požadavky na kvalitu materiálu, staveb a na úsporné, nízkoenergetické a udržitelné bydlení se významně promítají do cen stavebnin, ale i do cen nemovitostí samotných. Stávající technické normy a předpisy na jedné straně pozitivně ovlivňují například spotřebu energií, na straně druhé se ale negativně podepisují na růstu cen staveb a nemovitostí. Díky nim dnes už de facto nelze postavit byty s nízkým standardem, které by byly levné. Kvůli tomu Češi stále častěji hledají alternativu, jak si pořídit vlastní bydlení za přijatelnější ceny. Řada lidí si místo nového bydlení koupí raději starý, mnohdy už nevyhovující byt a pustí se do rekonstrukce. Takových probíhají tisíce každý rok. Pouštějí se do nich převážně mladí lidé, protože si vysokou hypotéku nemohou dovolit a úvěr od stavební spořitelny, který využijí na již zmíněné rekonstrukce, je pro ně dostupnější.
Stavební spořitelny poskytly podle České národní banky do konce srpna úvěry na bydlení v objemu 72,28 mld. korun, což je o sedmdesát pět procent více než před rokem. Za prvních osm měsíců letošního roku tak byl poskytnut větší objem úvěrů než za celý loňský rok a dá se s jistotou očekávat, že rok letošní bude v historii stavebních spořitelen rokem rekordním. Podle AČSS se objem úvěrů letos dostane ke 100 miliard. Jedním z nejčastějších účelů, na které si klienti stavebních spořitelen půjčují, jsou přitom právě rekonstrukce. Poslední čtvrtletí letošního roku bude ovlivněno sílícími inflačními tlaky, které podpoří rychlejší růst úrokových sazeb, což se promítne i do zpomalení poptávky o úvěry ze stavebka. Na druhou stranu se zvýšení sazeb postupně pozitivně odrazí v růstu zájmu o stavební spoření.
Foto: Pixabay
Zdroj: Adison