Stát v minulém roce vyplatil politickým stranám a hnutím více než miliardu korun.
Nejvyšší částku obdrželo hnutí ANO, více než čtvrtinu z celkové sumy. Celkem stát přispěl třiatřiceti politickým subjektům. Příspěvek přesahující sto milionů korun obdržely tři strany. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo Ministerstvo financí na svém webu. Oproti roku 2016 je suma vyplacená politickým stranám a hnutím přibližně o polovinu vyšší.
Loňské navýšení souviselo především s příspěvky pro desítku úspěšných stran a hnutí na úhradu nákladů za proběhlé volby do Poslanecké sněmovny, za které jim stát rozdělil přes 482 milionů korun. Dalších 524 milionů korun strany obdržely na svou činnost, zhruba o 17 milionů korun více než předloni.
Nejvyšší příspěvek obdrželo ANO, které od státu získalo 263,7 milionu korun, tedy o 200 milionů korun více než v roce 2016. Druhá ČSSD obdržela 142,3 milionu korun a ve srovnání s predloňskem si polepšila o 13,6 milionu. Takřka dvojnásobně si polepšila ODS, když oproti předloňským 60 milionům dostala loni na státních příspěvcích 113 milionů korun.
Ostatní strany už nepřekročily hranici 100 milionů: KSČM dostala 99,7 milionu korun, KDU-ČSL 79,7 milionu korun, TOP 09 takřka 68 milionů korun, SPD 66,9 milionu korun, Piráti 65,2 milionu korun, Starostové 44,6 milionu korun, Úsvit – Národní koalice 18,8 milionu korun a Zelení 11,2 milionu korun. Zbývajících 22 subjektů obdrželo každý pod deset milionů korun.
Strany od minulého roku dostávají od státu za každého poslance nebo senátora 900 tisíc korun ročně, za krajského zastupitele nebo zastupitele hlavního města Prahy 250 tisíc korun. Předtím byly tyto částky nižší. Dále strany, které získaly ve sněmovních volbách přes tři procenta hlasů, mají nárok na roční dotaci šest milionů korun, k níž se přičítá 200 tisíc korun za každou započatou desetinu procentního bodu. Strany, které pokořily pět procent hlasů, a dostaly se tak do sněmovny, dostávají 10 milionů korun ročně.