Nezaměstnanost v červenci po pětiměsíčním poklesu vzrostla a přehoupla se opět přes čtyři procenta.
Nejnižší nezaměstnanost byla v minulém měsíci v Plzeňském kraji, naopak nejvyšší v krajích Ústeckém a Moravskoslezském. I přes mírný růst nezaměstnanosti je na trhu nedostatek pracovních sil, nyní zejména u sezonních zaměstnanců.
Úřady práce v České republice evidovaly v červenci 303 074 nezaměstnaných a měly pro ně k dispozici přes 188 000 volných pozic, přičemž nabídka se stále rozšiřuje. Navzdory nepatrnému růstu míry nezaměstnanosti z červnových čtyř na červencová 4,1 procenta hledalo práci v rámci srovnání červenců nejméně lidí za posledních dvacet let.
„Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence Úřadu práce ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodu celopodnikových dovolených,“ komentovala situaci generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková, podle které se v menší míře do evidence začali hlásit i absolventi škol. Prozatím ale nezaměstnanost výrazně neovlivňují, příchod hlavní vlny očekává v září.
Nejnižší nezaměstnanost evidovaly v červenci okresy Rychnov nad Kněžnou s mírou nezaměstnanosti 1,4 procenta a Praha-východ s 1,6 procenta. Nejvyššího podílu nezaměstnaných lidí pak dosahovalo s 9,6 procenta Karvinsko a s 8,9 procenta Mostecko. Ve srovnání jednotlivých krajů zaznamenal nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj, kde činila 2,6 procenta. Naopak nejhorší situace byla v krajích Ústeckém a Moravskoslezském, shodně po 6,3 procenta.
Podle názorů analytiků však růstu ekonomiky brání nedostatek pracovníků. „Je zřejmé, že v této době získá práci prakticky každý, kdo o ni má zájem,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Podniky se přetahují o zaměstnance navyšováním mezd či poskytováním dalších benefitů, rovněž se jim stále více vyplácejí investice do robotizace.
„Situace je opravdu vážná. Pociťujeme akutní nedostatek pracovníků ve výrobě. Přestože postupně lidi nabíráme, investujeme mnoho času do jejich přípravy a zaměřujeme se i na jejich motivační stránku, nejsou na trhu práce volní lidé v takové míře, jak výroba potřebuje,“ uvedl Pavel Kašuba, tajemník společnosti Gumotex, která hledá asi stovku nových zaměstnanců.
Nedostatek pracovních sil pociťuje například i strojírenská skupina Papcel z Litovle. „Počítáme s tím, že budeme kooperovat a zadáme firmám někde v okolí, se kterými spolupracujeme, 100 až 140 tisíc hodin práce ročně. Kromě toho zvažujeme alternativu mít vlastní výrobu v Asii, kde nyní získáváme více zakázek,“ sdělil spolumajitel Papcelu David Dostál.
Jen v zemědělství momentálně schází 12 až 15 tisíc sezonních pracovníků. Nejvíce jich chybí pěstitelům ovoce, zeleniny a chmele nebo na jatkách a v drůbežárnách. Nesezonních zaměstnanců pak podle Agrární komory dlouhodobě chybí asi čtyři a půl tisíce. Nedostatek pracovníků v českém zemědělství odráží jak fakt, že řada lidí odchází do důchodu, tak menší zájem mladé generace o toto odvětví.