Čína na konci minulého měsíce zveřejnila fotografii své vlajky na ostrově Sandy Cay. Jedná se o sporné území, které si kromě Číny a dalších zemí nárokují také Filipíny. Přestože se jedná o pustý ostrov o rozloze menší než 200 m2 vyvolala tím Čína silnou reakci nejen ze strany Filipín, ale také USA. K „obsazení“ sporného území došlo v době, kdy tyto dvě země prováděly tradiční vojenské cvičení v Jihočínském moři.
Přes zdánlivou bezvýznamnost je ostrov, kde není nic jiného než písek, strategicky významným bodem. Nejen, že v případě střetu může jít o klíčovou vojenskou pozici, navíc podle mezinárodního práva umožňuje státu, který tento ostrov spravuje, nárokovat si moře okolo tohoto ostrova. Těchto 12 námořních mil se navíc překrývá s ostrovem Thitu, nejdůležitějším Filipínským opěrným bodem v této oblasti.
V poslední době se zvyšuje napětí v Jihočínském moři a také v celé pacifické oblasti. Čína se například snaží získat vliv na Cookových ostrovech nebo provádí provokativní vojenská cvičení. Na začátku roku cvičily tři čínské vojenské lodě v Tasmanově moři. Sice svým cvičením neopustily mezinárodní vody, ale proplouvaly přímo mezi Austrálií a Novým Zélandem, čímž obě tyto země patřičně znervóznily. Další čínské vojenské cvičení probíhalo v blízkosti Tchaj-wanu, který si Čína nárokuje. Čína navíc začala vyostřovat svou rétoriku vůči „separatistickým snahám Tchaj-wanu“. Například tak, že označila tchajwanského prezidenta za „parazita“ a „separatistu“. Ten oproti tomu otevřeně označil Čínu za „zahraniční nepřátelskou sílu“.
Společné cvičení USA a Filipín s názvem Balitakan, což by bylo možné přeložit jako „rameno na rameno“ pořádají obě země každoročně. Letos chtěly, aby se vojenského cvičení účastnily i jiné státy. Nakonec další země vyslaly pouze pozorovatele. Filipíny zdůrazňují, že cvičení není namířeno vůči žádnému konkrétnímu státu. Cvičení bylo vnímáno jako signál, že prezident Trump plánuje v případě nutnosti dodržet obrané závazky vůči svému spojenci.
Čína cvičení kritizovala a právě v té době přistoupila k provokaci, kdy vyvěsila svou vlajku na ostrově Sandy Cay. Podle BBC americký ministr obrany Pete Hegseth během své nedávné návštěvy Filipín prohlásil, že chce zintenzivnit spolupráci obou zemí a „obnovit odstrašující mechanismus vůči Číně“. Mluvčí rady bezpečnosti USA k celému incidentu prohlásil, že „takovéto akce ohrožují regionální stabilitu a porušují mezinárodní právo“.
Nezdá se, že by Čína prováděla na ostrově další operace. Filipíny v reakci na fotografii zveřejnily podobný obrázek jako Čína, s komentářem, že „Tato operace odráží neochvějné odhodlání a závazek filipínské vlády chránit suverenitu, svrchovaná práva a jurisdikci země v Západním filipínském moři.“ Není jasné, zda fotografie pochází ze Sandy Cay, či podobného ostrova.
Ostrov si kromě Číny a Filipín nárokuje také Malajsie, Brunei, Tchaj-wan a Vietnam. Právě Vietnam v posledních dnech oznámil, že podobné akce z jakékoli strany považuje za narušení své suverenity a vyzval všechny zúčastněné, aby dále neeskalovali napětí.
Zůstává otázkou, zda stupňující se napětí v Pacifiku přeroste v ozbrojený konflikt, nebo zůstane u „cvičných“ demonstrací síly.
Foto: Pixabay
Autor: Vojtěch Benda