Společnost Travel Service ovládne většinový podíl v Českých aeroliniích.
Se současnými akcionáři ČSA, leteckou firmou Korean Air a státní firmou Prisko, se dohodla na odkupu jejich akcionářských podílů. Stát ale ještě může od smlouvy odstoupit do pěti pracovních dnů po obdržení posledního souhlasu antimonopolního úřadu v případě, že se tak rozhodne.
Spojením má na trhu vzniknout nový dopravce s flotilou až osmdesáti letadel. Ministerstvo financí, které se prostřednictvím firmy Prisko transakce účastní, zatím však definitivně nerozhodlo, že státní podíl skutečně prodá. „Relevantní dokumenty umožňovaly, aby se současní akcionáři ČSA, tj. Korean Airlines a Travel Service, dohodli na převodu podílu mezi sebou. Rozhodnutí Priska, potažmo Ministerstva financí, zda se této transakce bude účastnit, či nikoli, doposud ovšem nepadlo,“ sdělila ČTK Kateřina Vaidišová z tiskového oddělení MF.
Travel Service nyní drží v ČSA 34 procent akcií a po vypořádání transakcí se stane majoritním akcionářem ČSA s podílem 97,7 procenta. V případě, že by stát od smlouvy odstoupil, držela by firma podíl 78,7 procenta. Státní Prisko ovládá 19,7 procenta ČSA. Dvouprocentní podíl má Česká pojišťovna.
Vypořádání prodejních transakcí by se mělo uskutečnit v horizontu tří měsíců poté, co budou uděleny souhlasy příslušných úřadů pro kontrolu hospodářské soutěže v několika zemích. „Společnost Travel Service dlouhodobě usilovala o vstup do ČSA a svůj zájem vyjádřila již v roce 2009 účastí v privatizačním procesu. Cílem získání majoritního podílu v ČSA je vybudovat silného leteckého dopravce provozujícího flotilu 70 až 80 letadel,“ uvedl předseda představenstva Travel Service Jiří Šimáně.
Státní podnik Prisko koupil pětinový podíl v ČSA loni v říjnu od Českého Aeroholdingu. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Korejci zaplatili za svých 44 procent v ČSA před čtyřmi lety 68 milionů korun, vstupovali tehdy ovšem do ztrátové firmy. V roce 2015 se hospodaření ČSA přehouplo do kladných čísel. Loni zisk po zdanění meziročně vzrostl o osm procent na 241 milionů korun. Letos by mělo hospodaření třetím rokem po sobě vykázat kladné hodnoty hospodaření a růst výkonů.
Travel Service na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Loni firma Travel Service i se svými dceřinými společnostmi vykázala podle mezinárodních účetních standardů IFRS čistý konsolidovaný zisk 344 milionů korun a konsolidované tržby 17,1 miliardy korun. Společnost má od výrobce Boeing objednaných 30 nejmodernějších letounů Boeing 737 MAX, které do flotily plánuje zařadit v letech 2018 až 2023.
Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v Travel Service drží čínská investiční společnost CEFC.
ČTK