Přiznání k dani z nemovitých věcí se podává do konce ledna, a to v případě, že jste loni koupili, vystavěli, zdědili, nebo přestavěli nějakou nemovitost. Pokud vlastníte nemovitost delší dobu a daňové přiznání jste v minulosti podali, během května vám do schránky přijde složenka s konkrétní výší daně z nemovitosti.
„Na celém formuláři modrého daňového přiznání je příjemná jedna věc – podáváte ho jednou, a když v dalších letech nic nepřikoupíte, nepřistavíte, nezdědíte… budete jen platit, vyplňovat papíry už nebude nutné. Méně příjemné je, že když jste majitelem několika nemovitostí v různých krajích, budete podávat hned několik přiznání – vždy v příslušném kraji,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.
Kdo má letos nově zřízenou datovou schránku, měl by si zkontrolovat, zda mu informace o výši daně z nemovitosti nepřišla právě tam. Výše daně z nemovitých věcí se každý rok mění. Důležitý pro výpočet konečné částky je totiž koeficient, který stanovují zastupitelé jednotlivých obcí.
Nemovitost jste darovali? Informujte finanční úřad
„Jestliže jste prodali či darovali nemovitost (a v daném kraji vám žádná jiná nezbyla), nebudete podávat žádné “nulové” přiznání. Musíte však finančnímu úřadu oznámit, že jste nemovitost prodali. Není na to žádný formulář, stačí napsat zprávu “volnou formou”. Úřad za prohřešek pokuty ve skutečnosti nevystavuje, ale rozhodně je lepší finanční úřad o této skutečnosti informovat,“ radí Michal Jelínek z V4 Group.
Co když složenka nepřijde?
Vlastníci nemovitosti, u kterých se během loňského roku nic nezměnilo, očekávají v průběhu května složenku s výší daně z nemovitých věcí. Může se stát, že ale složenka nepřijde ani do datové schránky.
„Poplatníci daně z nemovitých věcí nedostávají složenky najednou. Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách nemovitosti máte. Pokud vlastníte nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanete složenku do schránky mezi posledními. Jestliže nebudete mít ve schránce složenku ani ke konci května, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu. Tak zjistíte přesnou výši daně, kterou máte zaplatit,“ doporučuje Michal Jelínek.
Konsolidační balíček mění i daň z nemovitých věcí
Daň z nemovitosti bude vyšší. “Daň z nemovitých věcí je u nás oproti valné většině států Evropské unie a OECD výrazně nižší. Její zvýšení dopadne především na společnosti investující do nemovitostí, kterým skokově narostou náklady. Co se týče dopadu na domácnosti, zvýšení daně z nemovitostí na dvojnásobek by nemělo mít zásadnější vliv na poptávku po bydlení. I po navrženém zvýšení nepůjde o zásadní položku pro domácnosti,” komentuje Michal Jelínek.
Foto: Pixabay
Zdroj: V4 Group