Apogeo
Reklama

Sněmovní výbor se postavil kriticky k rozpočtové politice vlády

18.09.2019, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Sněmovní výbor se postavil kriticky k rozpočtové politice vlády

Rozpočtová politika vlády snižuje podle sněmovního kontrolního výboru odolnost státního rozpočtu vůči budoucímu možnému ochlazení ekonomiky.

Kontrolní výbor to uvedl na návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) díky opoziční převaze po jednání o stanovisku Nejvyšší kontrolního úřadu ke státnímu závěrečnému účtu za loňský rok.
Ministerstvo financí s kritikou sněmovního výboru nesouhlasí, Česko má podle něj jedny z nezdravějších veřejných financí v Evropské unii.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozornil mimo jiné na to, že riziko pro udržitelnost státního rozpočtu představuje do budoucna to, že mandatorní a kvazimandatorní výdaje rostou rychleji než celkové příjmy a výdaje. Mandatorní výdaje jsou dané zákonem, jde například o důchody. Ke kvazimandatorním výdajům patří platy ve veřejné správě a výdaje na armádu.
Kalousek citoval členům výboru část stanoviska NKÚ, podle které je státní rozpočet kvůli růstu mandatorních a kvazimandatorních výdajů a závislostí na daňových příjmech připraven na případnou recesi hůře než před deseti lety. Úřad varoval, že i mírné ekonomické ochlazení může vést k vysokým schodkům. „Složenky budeme platit dál, i když jsme se stali nezaměstnanými a máme mnohem nižší příjmy,“ poznamenal Kalousek.
Náměstek ministryně financí Karel Tyll ale poukazoval na to, že příjmy loni rostly meziročně o deset procent a mandatorní výdaje o 5,4 procenta. „Mandatorní výdaje, tím že jsou ze zákona, schvaluje Poslanecká sněmovna,“ upozornil.
Podíl mandatorních výdajů na celkových výdajích státního rozpočtu podle údajů ministerstva financí klesá. „Zatímco v roce 2016 byl tento podíl ve výši 58,2 procenta, v roce 2020 očekáváme jeho pokles na hodnotu 54,7 procenta,“ uvedl mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch.
Stav veřejných financí je podle ministerstva financí výrazně lepší než v předkrizovém období před rokem 2008. „V současnosti má ČR jedny z nejzdravějších veřejných financí v Evropské unii,“ tvrdí Vojtěch. Dostatečnou rezervu pro běžné cyklické výkyvy ekonomiky podle něj zajišťuje dodržování střednědobého rozpočtového cíle, kterým je strukturální deficit ve výši maximálně jednoho procenta HDP.
Pro Kalouskův návrh usnesení hlasovalo šest přítomných opozičních poslanců z ODS, pirátské strany, SPD a TOP 09. Proti byli zbývající čtyři vládní poslanci z ANO a z ČSSD.
Poslanec ODS Vojtěch Munzar v debatě poukazoval na to, že loňský státní rozpočet skončil v mírném přebytku i kvůli tomu, že investiční výdaje byly, jak uvádí stanovisko NKÚ, čerpány jen na 66,5 procenta. Podle Munzara by se mělo šetřit zejména na provozních výdajích, nikoli na investicích. „Je chyba, že poslední roky nebyly ve jménu přípravy na chudší období, nýbrž velkého mejdanu populistického rozdávání hnutí ANO a ČSSD,“ uvedl později v tiskové zprávě.
Předseda výboru Roman Kubíček (ANO) označil stanovisko NKÚ za vyvážené, byť „občas lehce kritické“. Předpokládá, že příští zpráva k výsledku hospodaření za letošní rok by mohla být pozitivnější.
Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2021 a 2022. Letos je rozpočet schválen rovněž se schodkem 40 miliard korun, ke konci srpna byl schodek rozpočtu 15,4 miliardy korun. Opozice schodkové hospodaření v době ekonomického růstu kritizuje.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Buffettova sázka na pivo a odklon od bank: Berkshire mění kurz

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway opět překvapují trhy. V prvním čtvrtletí 2025 zdvojnásobili podíl ve společnosti Constellation Brands, výrobci piva Corona, zatímco se zbavili akcií Citigroup a osekali pozice v dalších finančních gigantech. Co za tímto strategickým posunem stojí a co to znamená pro globální investory?

Jak EU zakáže ruský plyn: Cesta k nezávislosti do roku 2027

22.05.2025, Autor: red

Evropská unie se připravuje na zásadní změnu v energetické politice – úplné ukončení dovozu ruského plynu do konce roku 2027. Příští měsíc Evropská komise představí právní opatření, která zahrnují i zákaz spotových kontraktů už do konce letošního roku. Jaké výzvy a příležitosti tento plán přináší a co to znamená pro Českou republiku?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Korejci bojují o Dukovany: Kasační stížnost jako poslední šance?

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaderná elektrárna Dukovany je v centru pozornosti. Korejská společnost KHNP, vítěz tendru na dostavbu nových bloků, čelí právnímu sporu s francouzskou EDF a chystá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jaké jsou šance na úspěch a co to znamená pro energetickou budoucnost Česka?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sedmnáctý balík sankcí EU: Nový tlak na Rusko a jeho stínovou flotilu

21.05.2025, Autor: red

Evropská unie schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku, který cílí na 342 lodí tzv. stínové flotily a další subjekty obcházející dosavadní restrikce. Jaké jsou hlavní prvky tohoto balíku a co znamená pro Rusko, Evropu i Českou republiku? Pojďme se podívat, jak daleko může tento krok zkomplikovat život Kremlu.

Čínské firmy míří do Singapuru: Útěk před obchodní válkou, nebo strategický tah?

20.05.2025, Autor: red

Uprostřed přetrvávající obchodní války mezi Čínou a USA hledají některé čínské společnosti nové cesty, jak získat kapitál a rozšířit svůj vliv. Singapurská burza se stává jedním z atraktivních cílů – nabízí stabilitu, daňové výhody a přístup na asijské trhy. Co za tímto trendem stojí a jaké to může mít dopady?

Volby polského prezidenta: Test proevropské vlády nové vojenské mocnosti

19.05.2025, Autor: Josef Neštický

Prezidentské volby v Polsku, jejichž první kolo proběhlo 18. května 2025, jsou víc než jen výběrem nové hlavy státu. Jsou klíčovým testem pro současnou proevropskou vládu Donalda Tuska, která se snaží upevnit svou pozici po letech dominance konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Na co se zaměřit, když se rozhoduje o budoucnosti Polska v Evropě?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Ceny pohonných hmot: Klesající trend a nejistá budoucnost

17.05.2025, Autor: Josef Neštický

Ceny pohonných hmot v České republice jsou v květnu 2025 na nejnižší úrovni za poslední roky, což přináší úlevu motoristům i firmám. Jaké faktory za tím stojí a můžeme očekávat, že tento příznivý stav vydrží? Pojďme se podívat na vývoj, příčiny a možné scénáře do budoucna.

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama