Bez zákonné pravomoci České národní banky určovat parametry úvěrů na bydlení nebudou na finančním trhu v ČR rovné podmínky.
V budoucnu totiž mohou hypotéky poskytovat v mnohem větší míře nebankovní nebo zahraniční instituce, uvedl na tiskové konferenci UniCredit Bank guvernér ČNB Jiří Rusnok.
„Chceme, abychom do budoucna měli jistotu, že budou platit rovné podmínky na trhu. Bez zákonných nástrojů nebude trh férový,“ uvedl guvernér.
Novelu zákona o ČNB poslalo ministerstvo financí v červenci do připomínkového řízení. Návrh již na počátku roku 2017 schválila vláda, tehdejší Sněmovna jej ovšem nestihla před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny projednat. Návrh tak ministerstvo financí předložilo znovu. Řada poslanců již při loňském projednávání vyjadřovala obavy, že navrhovaná regulace ztíží dostupnost hypoték, a tím i bydlení. „Sledujeme primárně aspekt ochrany finančního sektoru,“ uvedl dnes Rusnok.
Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB nyní mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si centrální banka mohla tato pravidla vynutit. Tuzemské banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí. Má to omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností.
Od října ČNB rozšířila pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent svého měsíčního čistého příjmu.
ČNB zpřísnila podmínky na hypotečním trhu již několikrát. V dubnu 2017 například doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy). „ČNB nepovažuje za nutné měnit limity LTV,“ uvedl dále Rusnok.
Právě u těchto ukazatelů návrh novely umožňuje centrální bance stanovovat závazné horní hranice. Současně ale návrh obsahuje výjimku, která umožní, aby určité procento z celkového objemu poskytovaných úvěrů nemuselo splňovat horní hranici jednoho nebo více úvěrových ukazatelů.
ČTK