Do stavby nebo rekonstrukce domova se v loňském roce podle průzkumu Buřinky pustila skoro polovina Čechů. Do úprav se vrhají i kvůli snahám zabránit únikům tepla nebo instalovat lepší zdroj vytápění.
Třetina lidí také pocítila následky zdražování cen stavebních materiálů. Přístup k rekonstrukcím se proto mění, jak ukazuje květnový průzkum Stavební spořitelny České spořitelny. Lidé si více prací provádí sami či využívají levnější materiály. 29 % lidí, kteří se do rekonstrukce pustili, přiznává, že část věcí prostě nedodělá a 27 % zaplatilo vyšší cenu, než původně plánovali.
Ceny stavebních materiálů skokově rostou. „Může za to zvýšená poptávka po výstavbě a rekonstrukcích, ale také výpadky ve výrobě a narušení dodavatelských řetězců způsobené pandemií. Další důvodem růstu cen stavebních materiálů jsou zvyšující se ceny energií a dopravy,“ říká Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny.
To se samozřejmě promítá do cen staveb či rekonstrukcí. Mírnější prodražení o desetinu pocítilo 8,3 % Čechů. O více než 10 % se ale rekonstrukce či stavba prodražila pětině Čechů. Díky zastropovaným cenám se zdražení nedotklo pouze 4 % respondentů průzkumu Buřinky. „Při přípravě rozpočtu na rekonstrukci počítejte s rezervou, zvlášť nyní, kdy se ceny materiálů mění prakticky přes noc. Raději využívejte zdroje banky ve větší míře a své úspory ponechte jako rezervu. Účelový úvěr na bydlení (úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka) umožňuje navíc zvolit dlouhou dobu splatnosti a tím snížit měsíční splátky a tedy i zatížení rodinného rozpočtu,“ radí Milan Pospíšil z Buřinky.
Zdroj: SSČS
Omezení rozsahu prací i přiložení ruky k dílu
Naprostá většina rekonstruujících musela dopady rostoucích cen řešit operativně v průběhu stavby. 42 % Čechů s rozestavěnou nemovitostí kompenzovalo rostoucí ceny materiálu prací svépomocí. V 29,6 % případů omezili lidé rozsah prací a jednoduše nedodělali vše, co si původně plánovali. Více něž pětina dotázaných, kteří stavěli či rekonstruovali, byla nucena použít levnější materiály.
Zdroj: SSČS
Nedostatek řemeslníků? Pomohou přátelé
Na proces rekonstrukce má vliv také dlouhodobý nedostatek řemeslníků. Ten se ještě prohloubil kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině. Čekací lhůty se tak prodlužují a Češi reagují různě. Naprostá většina (76,8 %) lidí se rozhodla pustit se do úpravy svého bydlení svépomocí. Práce, které zvládli, si tak udělali sami nebo s pomocí rodiny a kamarádů. 26,9 % respondentů průzkumu Buřinky raději počkalo až bude mít vybraný řemeslník volno. Necelých 7 % lidí využilo při rekonstrukcích a stavbách učně. Lidé se na školy obrací kromě zednických prací také s požadavkem výroby nábytku na míru. Spolupráce se školami bývá cenově výhodnější, ale protože se studenti práci učí, zakázka mívá delší zpracování.
Zdroj: SSČS
Foto: Pixabay
Zdroj: SSČS