e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o financování obrany České republiky

09.01.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze návrhu zákona o financování obrany České republiky

Nové stíhačky, tanky, vrtulníky, obrněnce, drony, všechno by se brzy mělo stát realitou, a to díky zákonu, který armádě zajistí rozpočet ve výši 2 % HDP. O čem celá léta armáda snila, politici mluvili a slibovali, se má stát realitou už příští rok.

Autor: vláda

Datum projednání vládou: 4. 1. 2023

Hodnocení EM: 70%

V době, kdy válečný konflikt skoro rok zuří přímo na evropském kontinentu a jeho brzké ukončení nevypadá příliš reálně, to vypadá jako logický krok. Nikoli jen armáda, Česká republika potřebuje vyměnit zastaralou techniku, kterou je nyní lepší poslat na Ukrajinu, kde se pro ni najde přece jen lepší uplatnění než ve šrotu. K nákupům jsou ovšem nutné peníze, hodně peněz. 

Má to však i svá úskalí. Stále platí jednoduchá logika, že když jednomu přidáme, někomu musíme ubrat, případně si více půjčit. Vláda tvrdí, že dává do pořádku státní finance, současně ale ani zdaleka neslibuje přidávat jen armádě. Jen namátkou lze zmínit učitele, jejichž navýšení platů na 140% průměru by v příštím roce stálo 30 miliard. Vraťme se ale k armádě. V loňském roce obrana hospodařila s 89 miliardami, což je 1,35 procenta HDP, letos má v rozpočtu cca 112 miliard, což je 1,51 procenta podílu HDP. Nárůst na 2% bude znamenat další zvýšení zhruba na 155 miliard v příštím roce. 

Skokové zvyšování obranného rozpočtu má hned dvě úskalí. Tím prvním je schopnost či spíše neschopnost státního rozpočtu takové nárůsty absorbovat bez dalšího zvyšování zadlužení. Premiérem Fialou avizované škrty ve výši 70 miliard jsou přitom těžko prosaditelné. Všichni s nimi souhlasí, ale jen do chvíle, než se řekne, kde se peníze vezmou. Druhým a možná ještě větším úskalím je schopnost samotné armády absorbovat razantně se zvyšující rozpočet. Utratit miliardy za nákup vojenské techniky totiž ani zdaleka není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, a tak se může snadno stát, že se začne utrácet pro utrácení. 

Vojenský vrtulník, transportér a další zbraňové systémy, to nejsou unifikované housky na krámě.  Jejich nákup vyžaduje zdlouhavou přípravou, během níž se specifikují požadavky, porovnávají různé nabídky, dohaduje se cena a pak teprve je dodavatel začne v požadované konfiguraci vyrábět. Smlouvu o nákupu vrtulníků Viper a Venom za 14,5 miliardy podepsal ministr Metnar v roce 2019, koncem minulého přišla první dodávka náhradních dílů, s dodávkou strojů se počítá v letošním roce. Nákup vrtulníků přitom patří k těm výrazně rychlým projektům, které jsou spíše výjimkou. 

Nákup bojových pásových vozidel je připravován od roku 2013, koncem minulého roku ministryně Černochová slavnostně oznámila, že ministerstvo se Švédskem a firmou BAE Systems podepsalo memorandum na jejich dodávku za více než 50 miliard. Nutno dodat, že nezávazné memorandum je od skutečné smlouvy na nákup čehokoli notně vzdáleno. Už v únoru minulého roku přitom vláda schválila usnesení, v němž s nákupem vozidel souhlasí a ministrovi financí uložila, aby nákup zohlednil v rozpočtu na další roky, což je zjevně poněkud předčasné. 

Můžeme se sice přít, zda za vším stojí složitost plánovacího procesu nebo neschopnost vojenských plánovačů, obrana teď každopádně přichází s řešením. Se zákonem o financování armády předkládá novelu rozpočtových pravidel, která jí umožní převádět výdaje přes rozpočtové roky k jejich použití v době, kdy to bude aktuální. Nespotřebované výdaje zároveň budou moci být použity i na jiné strategické projekty armády. Oproti programovému financování, určenému k financování víceletých projektů, jde o značný posun. Stručně řečeno: dejte nám prachy a my je utratíme, kdy chceme a za co chceme. 

Obrana nikdy neproslula jako dobrý hospodář. A nejde jen o nákupy. Při dislokacích a zpětných redislokacích různých jednotek nebo velitelství, dokáže házet miliardy z oken. Generalita naší armády si přitom libuje v různých pozlátkách a benefitech, cenu peněz nezná a pokud na to budou mít, pozlatí tankům kanóny. Přisypat armádě tolik peněz a současně rozvolnit rozpočtovou kázeň je značné riziko. Ani zákonná garance 2% ale neznamená, že resort peníze skutečně dostane. Vláda zákon dodržet musí, sněmovna však může zákonem o státním rozpočtu peníze zase seškrtat. Jako určitá pojistka to vlastně není špatně. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Skupina DHL a Temu podepsaly memorandum o porozumění na podporu místních podniků

04.04.2025, Autor: red

Skupina DHL, přední světová logistická společnost, podepsala memorandum o porozumění s e-commerce tržištěm Temu, aby prohloubila spolupráci a dále rozšířila své úspěšné partnerství. Cílem dohody je posílit spolupráci a lépe podpořit místní malé a střední podniky (MSP) na zavedených trzích i na trzích, které rostou, jako je východní Evropa a Blízký východ. Obě strany se zavázaly podporovat obchodování v souladu s předpisy a udržitelné postupy.

Cena mědi zbořila strop

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby.  Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici 5 USD za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA. Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu? 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama