Zvýšení úrokových sazeb České národní banky se více projeví na trhu starších bytů, u novostaveb méně.
Úrokové sazby u hypoték jsou přitom stále poměrně nízké, větším zásahem bylo zpřísnění pravidel pro jejich poskytování ze strany centrální banky. Poptávka po nemovitostech by tak mohla postupně klesat. Vyplývá to z odpovědí zástupců realitních společností, které ČTK oslovila.
Bankovní rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjejí úroky u hypoték, o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta. Letos ji zvýšila už počtvrté, dohromady o jeden procentní bod.
„Aktuální rozhodnutí ČNB bude mít primárně dopad na trh se staršími byty. Zde hypotéku za poslední období využívá téměř 70 procent kupujících. Vyšší úrokové sazby a další zpřísnění ze strany ČNB od října u pravidel pro poskytnutí hypoték opět nejvíce dopadnou na skupinu zájemců o bydlení na sekundárním trhu,“ uvedl mluvčí Maxima Reality David Jirušek. U novostaveb podle něj roste podíl investorů, kteří je chtějí dále pronajímat. A ti čerpají hypotéky jen výjimečně.
„Za poslední rok se průměrné sazby hypoték zvýšily na trhu o téměř 30 procent. Růst těchto sazeb se však bude pravděpodobně více promítat do dražších cen za starší i nájemní bydlení než za nové byty. U nás si nové bydlení na hypotéku pořizuje okolo 40 procent zájemců,“ doplnil mluvčí developerské společnosti Trigema Radek Polák.
Podle Michala Bureše ze společnosti Fincentrum jsou aktuální hypoteční sazby stále relativně nízké. „Když se podíváme, jaké byly sazby v roce 2007, uvědomíme si, že lidé jsou v současné době zhýčkaní,“ uvedl Bureš. Podle ukazatele Fincetrum Hypoindex byla v září průměrná sazba hypotečního úvěru v ČR 2,57 procenta. V listopadu zmíněného předkrizového roku dosáhla 5,3 procenta. Na maximum (5,82 procenta) se dostala v srpnu 2008.
Také podle Daniela Kotuly ze společnosti RE/MAX City jsou úrokové sazby z hlediska dlouhodobého vývoje stále ještě levné. „Na druhou stranu jsme na vrcholu cen nemovitostí. Více než zvýšení základní úrokové sazby ovlivnily trh další regulace ze strany ČNB. Ta část veřejnosti, která se rozhodovala ke koupi, se tak snažila získat hypotéku ještě za starých podmínek,“ sdělil Kotula. Nyní očekává, že poptávka po nemovitostech oslabí a počet nemovitostí na prodej se postupně zvýší.
Podle mluvčí developerské společnosti Central Group Marcely Fialkové nejsou hlavním problémem postupně rostoucí sazby, ale zejména nedostupnost hypoték z hlediska množství vlastních příjmů a celkové bonity. „Na tu nyní banky podle doporučení ČNB nahlížejí velmi pečlivě. Právě nedostatek vlastních prostředků je pro zájemce o bydlení v Praze tou největší překážkou,“ podotkla Fialková.
Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec očekává, že opakované zvýšení základních sazeb se dotkne drtivé většiny lidí v Česku, protože povede ke zdražení všech typů úvěrů. „Zásadně ovlivní hlavně sto tisíc domácností, které si každoročně sjednávají hypotéku. Hypoteční sazby na rozhodnutí ČNB totiž reagují výrazným růstem. Centrální bankéři tak patří k největším hrobařům snů o vlastním bydlení,“ dodal Korec.
ČTK