Daňové odpočty pro firmy, které se při své činnosti věnovaly i vývoji nových technologií a inovacím, půjde uplatňovat snáze než
dosud. Oznámili to představitelé vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace po jednání zástupců průmyslu a firem, finanční správy a ministerstva financí. Změny se nyní musí zapracovat do legislativy.
Největší novinkou bude to, že zpracování projektu na vývoj a inovace nebudou muset mít firmy hotové již ve chvíli, kdy ho zahajují a od které si chtějí odpočet uplatňovat. Postačí, když finanční správě dodají informaci, že o něčem takovém uvažují, a samotný projekt budou mít zpracovaný až v době podání daňového přiznání.
Podle místopředsedy rady Karla Havlíčka se podnikatelé a finanční správa ve věcech daňových odpočtů nedokázali shodnout několik let. Nynější kompromis mění tento režim velmi zásadně, musí ale ještě projít zákonem. „Odbourá se míra nejistoty podnikatelů i finanční správy. Podnikatelé nebudou nachytáváni na formálních nedostatcích a současně finanční správa bude mít garantováno, že systém nebude fatálně a zásadně zneužíván,“ řekl Havlíček.
Firmy v Česku provádějí ročně výzkum a vývoj v objemu 12 miliard korun, jejich možné ušetření na daních tak představuje zhruba 2,5 miliardy, uvedl Havlíček. Rada podle něj souborem návrhů pro daňové odpočty chce dosáhnout toho, aby výzkum dále rostl a aby se ČR přiblížila vyspělým zemím EU.
Podle Bohuslava Čížka ze Svazu průmyslu a dopravy ČR dosud využívá daňové odpočty na výzkum a vývoj 1 200 firem v Česku, což je značně málo. „Navíc někteří zvažují, zda (tento nástroj) nadále využívat,“ řekl Čížek. Důvodem jsou podle něj nejasnosti a obavy z nepředvídatelnosti finanční správy, délka kontrol či stupňování důkazních povinností. „Většina firem se nechce pouštět do sporů s finanční správou či se vůbec soudit,“ uvedl.
V minulosti se některé spory mezi firmami a finanční správou týkaly například takzvaného prvku novosti, rada proto zvažovala možnost, že by o novosti rozhodoval další subjekt, například Technologická agentura ČR. Nakonec od toho ustoupila, protože díky rozhodnutím Nejvyššího správního soudu už v posledních dvou letech tyto spory nevznikají. „Finanční správa, pokud nebude souhlasit s tím, že výzkum a vývoj skutečně proveden byl, musí na základě soudního znalce prokázat, že se nejednalo o výzkum a vývoj,“ řekl.
Další navržené změny jsou méně zásadní, například se rozšíří počet osob, které mohou projekt podepisovat. Většina bodů musí projít zákonnou úpravou, řekl Havlíček. „Dnešní den bereme jako den, kdy startuje legislativní kolečko, aby byly legislativní změny dokonány,“ dodal. Iniciovat je bude ministerstvo financí.
ČTK