e-news.cz - kurzy
Reklama

PVZP se důrazně ohrazuje proti záměrně nepravdivým informacím, kterými je v současné době napadána ve veřejném prostoru i mezi zákonodárci

18.04.2023, Autor: red

2 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 52 votes, average: 3,00 out of 5
PVZP se důrazně ohrazuje proti záměrně nepravdivým informacím, kterými je v současné době napadána ve veřejném prostoru i mezi zákonodárci

V aktuálním období, zřejmě v souvislosti s projednáváním novel několika zákonů v Poslanecké sněmovně, tyto útoky překročily únosnou míru a PVZP cítí povinnost s k nim vyjádřit. PVZP již více než 20 let usiluje o to, aby bylo chráněno zdraví cizinců ze třetích zemí a zdraví českých občanů, a současně, aby nevznikaly dluhy ve zdravotnických zařízeních.

PVZP nerozumí tomu, co vede dezinformátory k tomu, aby hanobili ekonomický přínos PVZP pro veřejný rozpočet. Nicméně uvádí několik podstatných informací k tomuto tématu.  

„PVZP od svého vzniku nikdy nebyla ve ztrátě a je velmi nekorektní používat pro jakoukoliv demonstraci rok 2021 (včetně roku 2020), neboť to byly roky s největším dopadem omezení zavedených v souvislosti s onemocněním covid-19. PVZP patří díky své kvalitě mezi špičku na trhu v oblasti cestovního pojištění. Následkem restriktivních covidových opatření však zaznamenala hluboký ekonomický propad. Dokázala se však s touto situací vyrovnat a zůstat v černých číslech. V roce 2022 vykázala PVZP solventnost 167 % (její obvyklá bezpečná hladina). ROE (rentabilita vlastního kapitálu) byla v roce 2020 4,62 % a v roce 2022 18,39 %. PVZP vyplatila VZP ČR na dividendách od doby svého vzniku částku 156 mil. Kč při nulové investici ze strany VZP ČR. Navyšování základního kapitálu musí PVZP činit z vlastních zdrojů, neboť VZP ČR zatím k tomu nemá legislativní nástroj. Ziskovost PVZP je od roku 2004 ve srovnání s trhem spíše nadprůměrná, proto PVZP navýšila základní kapitál z vlastních zdrojů z 60 mil. Kč na 330 mil. Kč, tento rok na 400 mil. Kč. Vůbec nemá smysl tedy komentovat hrubě lživý komentář o nějakém dlouhodobém pohybování se na hranici ekonomické udržitelnosti. Další hrubou nepravdou je, že PVZP odvádí zisk zahraničním zajišťovnám. Zajišťují se standardně všechny pojišťovny, přičemž cena za kvótové zajištění cizinců byla cca 3 mil. Kč, a o tomto zajištění byla informována ČNB,“ říká Robert Kareš, předseda představenstva PVZP. 

PVZP navíc zabránila růstu dluhů ve zdravotnických zařízeních. Nepravdy o tom, že dluhy nevznikaly v důsledku low-costových pojištění jiných komerčních pojišťoven, jasně dokládá ÚZIS ve svých ročenkách (v roce 2021 činily dluhy cizinců ze třetích zemí více než 40 mil. Kč za rok). Jak tyto dluhy vznikaly? „Problém provozování pojištění cizinců nad 90 dnů u ostatních pojišťoven spočívá v tom, že se neuměly vypořádat s novelizací v roce 2012 (pojištění se nabízí v rozsahu komplexní péče a úhrada za ošetření je realizována bezhotovostně v síti smluvních zdravotnických zařízení). K produktu stále přistupují jako k neodkladné péči (klasickému cestovnímu pojištění), nabízejí vysoké provize a cena pojištění se reálně pohybuje od 3 do 5 tis. Kč za rok. Klient ví, že tato pojistka je pouhou formalitou a pak:

  • při ošetření vystupuje jako nepojištěný,
  • v ambulanci si vše hradí sám,
  • v nemocnici mu pojišťovna zaplatí pouze garanci prvního ošetření do výše 20 tis. Kč a následně vypoví pojistnou smlouvu, tudíž dále vystupuje jako nepojištěný,“ říká předseda představenstva PVZP pan Robert Kareš. 

V současné době nemají zdravotnická zařízení žádné problémy s úhradou od PVZP.

Dalším hrubým argumentem je, že PVZP zneužila svého postavení k navyšování ceny. Dokonce byl podán podnět k ÚOHS, který s PVZP v této věci komunikoval, vše bylo ze strany PVZP vysvětleno a úřad žádné řízení nezahájil. PVZP v průměru naopak zlevnila, průměrná roční cena pojištění za dospělého je 23 tis. Kč, za dítě 19 tis. Kč, tedy méně než ve veřejném zdravotním pojištění. Pouze u vysokých věkových skupin došlo k navýšení, protože logicky úhrady jsou obrovské.

Argument, že cizinec, který má řádně platit pojistné do řádného systému pojištění s reálnými cenami, ať už řádné komplexní, nebo řádné veřejné, raději kvůli ceně utíká do ilegálního prostředí, je naprosto zcestný a v podstatě nebezpečný.

„Jako českému občanovi mi připadá naprosto nepřípustné, že cizinec ze třetí země, který zde chce pracovat nebo studovat, platí roční pojistné, které má vyšší rozsah než veřejné pojištění, v nižší částce než OSVČ nebo zaměstnanec, který je navíc účasten veřejného systému pojištění i desítky let,“ uvádí PR specialista PVZP a olympionik Martin Koukal (jeho otec byl praktickým lékařem několik desítek let a věděl, co péče o cizince obnáší). 

Český systém veřejného zdravotnictví má sloužit v první řadě českému občanovi, lidem, kteří zde mají trvalý pobyt, a případně azylantům, kteří utíkají ze své země před válkou nebo jiným ohrožením života. Všichni ostatní by měli být součástí komerčního pojištění, které umí pracovat s rizikem a umí efektivně toto riziko řídit. Současně by toto komerční pojištění mělo být ze strany státu pod dohledem či regulováno tak, aby se co nejvíce svým rozsahem úhrady zdravotní péče a sítí zdravotnických zařízení přibližovalo tomu veřejnému.

V závěru uvádíme, že PVZP necítí potřebu reagovat na smyšlené, domnělé a fabulované výstupy ze zdrojů jako Kverulant nebo Strachovka, neboť ty jsou mimo rámec standardního informačního a mediálního proudu a jsou spíše na řešení právní než komunikační.

Foto: Pixabay

Zdroj: PVZP 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Regulace Airbnb v ČR: Hledání rovnováhy mezi turismem a bydlením

28.05.2025, Autor: red

Krátkodobé pronájmy přes platformy jako Airbnb jsou v Česku, zejména v Praze, stále rostoucím fenoménem. Zatímco přinášejí ekonomické výhody a podporují cestovní ruch, vyvolávají také otázky o dostupnosti bydlení a kvalitě života v centrech měst. Jak se k tomu staví stát a co přináší novinky jako systém e-Turista?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pákistán v digitální hře: 2 000 MW pro těžbu bitcoinů a novou éru

26.05.2025, Autor: red

Pákistán se rozhodl vstoupit do světa kryptoměn ve velkém stylu – vyčlenil kapacitu 2 000 megawattů elektřiny pro těžbu bitcoinů a rozvoj center umělé inteligence. Je to odvážný krok, který má proměnit přebytečnou energii v ekonomický růst, přilákat investice a vytvořit pracovní místa. Co za tím stojí a jaké to může mít dopady?

Buffettova sázka na pivo a odklon od bank: Berkshire mění kurz

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway opět překvapují trhy. V prvním čtvrtletí 2025 zdvojnásobili podíl ve společnosti Constellation Brands, výrobci piva Corona, zatímco se zbavili akcií Citigroup a osekali pozice v dalších finančních gigantech. Co za tímto strategickým posunem stojí a co to znamená pro globální investory?

Jak EU zakáže ruský plyn: Cesta k nezávislosti do roku 2027

22.05.2025, Autor: red

Evropská unie se připravuje na zásadní změnu v energetické politice – úplné ukončení dovozu ruského plynu do konce roku 2027. Příští měsíc Evropská komise představí právní opatření, která zahrnují i zákaz spotových kontraktů už do konce letošního roku. Jaké výzvy a příležitosti tento plán přináší a co to znamená pro Českou republiku?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Korejci bojují o Dukovany: Kasační stížnost jako poslední šance?

21.05.2025, Autor: Josef Neštický

Jaderná elektrárna Dukovany je v centru pozornosti. Korejská společnost KHNP, vítěz tendru na dostavbu nových bloků, čelí právnímu sporu s francouzskou EDF a chystá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jaké jsou šance na úspěch a co to znamená pro energetickou budoucnost Česka?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sedmnáctý balík sankcí EU: Nový tlak na Rusko a jeho stínovou flotilu

21.05.2025, Autor: red

Evropská unie schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku, který cílí na 342 lodí tzv. stínové flotily a další subjekty obcházející dosavadní restrikce. Jaké jsou hlavní prvky tohoto balíku a co znamená pro Rusko, Evropu i Českou republiku? Pojďme se podívat, jak daleko může tento krok zkomplikovat život Kremlu.

Čínské firmy míří do Singapuru: Útěk před obchodní válkou, nebo strategický tah?

20.05.2025, Autor: red

Uprostřed přetrvávající obchodní války mezi Čínou a USA hledají některé čínské společnosti nové cesty, jak získat kapitál a rozšířit svůj vliv. Singapurská burza se stává jedním z atraktivních cílů – nabízí stabilitu, daňové výhody a přístup na asijské trhy. Co za tímto trendem stojí a jaké to může mít dopady?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama