V současných horkých letních dnech je nanejvýš důležité zajistit bezpečný provoz vodovodních rozvodů uvnitř budov a areálů.
Zvýšená teplota vody v domovních rozvodech současně s dlouhou dobou zdržení např. po dovolené totiž může způsobit změnu především senzorických vlastností pitné vody – vůně a chuti.
„Zcela zásadním opatřením pro zajištění bezpečnosti provozu domovních rozvodů a udržení kvality dodávané pitné vody je dostatečné odtočení pitné vody do konstantní ,,studené“ teploty,“ zdůraznil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
PVK kontrolují kvalitu pitné vody na předávacích místech do distribučního systému, po trase distribuce, v jednotlivých vodojemech a také přímo u spotřebitelů. Kvalita pitné dodávaná spotřebitelům vyhovuje Vyhlášce č. 252/2004 Sb. v platném znění. V loňském roce bylo odebráno ve spolupráci s úpravnami vody na sedm tisíc vzorků pitné vody dodávané do pražské vodovodní sítě.
PVK provozují vodovodní síť o délce 3 690 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí 892 kilometrů. V metropoli je 68 vodojemů o celkové kapacitě 752 744 m3. Pohyb vody zajišťuje 54 čerpacích stanic.
Hlavní město Praha je zásobováno ze tří vydatných zdrojů – z Úpravy vody Želivka, Úpravy vody Káraný a z Podolské vodárny. PVK zásobují pitnou vodou 1,3 miliónu obyvatel metropole a 233 tisíc obyvatel Středočeského kraje.
Vše o kvalitě pitné vody, její kontrole či péči o domovní rozvody naleznou v tomto odkazu.
Foto: Pixabay
Zdroj: PVK