První prodej bytů v rodinných domech bude zřejmě osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí.
Novelu zákonného opatření Senátu z roku 2013 schválila Sněmovna. Předložil ji poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. Nyní ji dostane k projednání Senát. Sněmovna odmítla zrušení daně z nabytí, jak navrhovala ODS, odmítla i další úpravy například na snížení sazby daně.
Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji platil prodávající a kupující byl v pozici ručitele. Raisův návrh na vynětí prvního převodu bytů v rodinných domech již dříve podpořila vláda. Také sněmovní rozpočtový výbor ho doporučil schválit.
Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty. Poslanec Rais argumentuje například tím, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.
Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům. Hrubý dopad svého návrhu na státní rozpočet odhadl na 85 až 100 milionů korun ročně.
Občanští demokraté daň z nabytí nemovité věci dlouhodobě kritizují. Jeden jejich návrh na zrušení daně z nabytí zamítla Sněmovna již loni v lednu. Poslanec ODS Vojtěch Munzar, který aktuální pozměňovací návrh na zrušení zákonného opatření předložil, alternativně navrhoval také snížit sazbu daně na jedno, dvě, nebo tři procenta. ODS svůj návrh na zrušení zákonného opatření Senátu z roku 2013 ve svém předchozím pokusu zdůvodňovala tím, že by stát ušetřil peníze za správu daně a navíc by to snížilo náklady na pořízení nemovitostí, protože daň z nabytí od roku 2016 platí kupující.
Piráti chtěli prostřednictvím Raisovy novely vložit do zákona svůj návrh, který by zavedl sníženou dvouprocentní sazbu daně z nabytí u nemovitostí s cenou do čtyř milionů korun. U nemovitostí o vyšší ceně by se dvě procenta platila ze dvou milionů a čtyři procenta z částky nad dva miliony.
Sněmovna to ale neschválila, stejně jako další pirátský návrh na prodloužení lhůty pro podávání daňového přiznání k dani z nabytí o tři měsíce. Tím by se také o stejnou dobu prodloužil termín splatnosti daně z nabytí.
ČTK