Havířovská nemocnice začala testovat službu Carebot, která pomocí umělé inteligence pomáhá lékařům číst rentgenové snímky. Jde o první nasazení této technologie v České republice a zároveň důležitý krok pro její využití v praxi.
Umělá inteligence má lékařům v praxi pomoci zvládnout neustále se navyšující počet rentgenových snímků, které musí během roku vyhodnotit. Po rentgenovém vyšetření se snímky pomocí technologie české firmy OR-CZ uloží do počítače, kde je umělá inteligence Carebot vyhodnotí. Následně upozorní lékaře na problematická místa. Zabrání tak chybovosti při stanovování diagnózy.
Lékaři radiologického oddělení Nemocnice Havířov pomáhají ukončit fázi vývoje tohoto systému před tím, než bude moci být nasazen v nemocnicích i ordinacích po celé Evropě. Systém nyní zároveň prochází certifikací zdravotního prostředku.
„Dosavadní výsledky testování ukazují, že umělá inteligence má rozhodně své místo ve velmi blízké budoucnosti. Slibujeme si od toho další zvýšení kvality péče, zrychlení procesu diagnóz, téměř nulovou chybovost, lepší průchodnost oddělení,“ uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong.
Množství snímků roste, počet lékařů nikoli
Zatímco počet rentgenových snímků, které musí radiolog během roku vyhodnotit, roste, počet lékařů zůstává téměř stejný. Moderní zdravotnictví směřuje k prevenci, včasnému záchytu nemocí, je tedy zřejmé, že počet snímků bude v následujících letech nadále přibývat.
S jejich rostoucím počtem roste i počet případných nevyžádaných chyb a nepřesností. Systémy umělé inteligence tak mají podle zakladatelů Carebotu už brzy běžně pomáhat lékařům v každodenním vyhodnocování.
Nová etapa digitalizace českého zdravotnictví
„Začlenění umělé inteligence od Carebot do našeho systému MARIE PACS je dalším krokem ke zkvalitnění služeb pacientům. Tímto pilotním projektem začíná další etapa digitalizace českého zdravotnictví ve spolupráci Carebot a OR-CZ,“ uvedl ředitel medicínské divize společnosti OR-CZ Michal Mačát.
Carebot podle jednatele Daniela Kvaka testuje v Havířově nejen funkčnost a přesnost řešení, ale na základě podnětů lékařů i uživatelskou přívětivost systému. „Při vývoji je nezbytné konzultovat systém s lékaři, kteří ho následně budou využívat v praxi. Pak můžeme dosáhnout těch nejlepších výsledků. Poslední výsledky prokazují, že je tato technologie spolehlivá. Vývoj prvního řešení trvá přes rok a jsme v cílové rovince,“ dodal Kvak.
Foto + Zdroj: Michna Media