e-news.cz - kurzy
Reklama

Prodejcům pojištění se asi prodlouží lhůty pro doložení znalostí

02.11.2020, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Prodejcům pojištění se asi prodlouží lhůty pro doložení znalostí

Prodejci a zprostředkovatelé pojištění se zřejmě dočkají delších lhůt pro doložení své odborné způsobilosti, kterou po nich vyžaduje zákon z roku 2018.


Vláda v pondělí asi podpoří poslaneckou novelu tohoto zákona, která lhůty prodlužuje kvůli potížím vyvolaným epidemií koronaviru. Stojí to v podkladech pro jednání vlády. S návrhem přišla pětice poslanců z řad ANO, STAN, ODS, SPD a KSČM.
Předkladatelé navrhují, aby Sněmovna projednala a schválila jejich návrh zrychleně již v prvním čtení.
Prodejci a zprostředkovatelé pojištění musí splňovat požadavky na odbornou způsobilost. Odborná způsobilost se skládá ze dvou složek. První z nich je získání všeobecných znalostí, které se prokazují maturitní zkouškou nebo vyšším vzděláním. Prodejci a další osoby, kterým to ukládá zákon, musí podle zákona tuto povinnost splnit do 1. června 2022, ale poslanci navrhují tento termín o měsíc posunout. „Toto datum však spadá do období ještě běžícího školního roku, což může být pro potřeby skládání závěrečných zkoušek, které na školách běžně probíhají i v měsíci červnu, nepraktické,“ argumentují.
Získání odborných znalostí a dovedností se prokazuje absolvováním odborné zkoušky. V tomto případě poslanci navrhují prodloužit termín o půl roku tedy do 1. června 2021. „Pandemie nemoci covid-19 a opatření ministerstva zdravotnictví a vlády přijatá na jaře 2020 k zabránění šíření této nemoci znemožnily po několik měsíců konání odborných zkoušek pro distributory pojištění,“ stojí v důvodové zprávě.
Ministerstvo financí návrh v připomínkovém řízení podpořilo. „V situaci, kdy Česká národní banka dosud neumožňovala akreditovaným zkušebnám organizovat zkoušky dálkovým způsobem, se doba, ve které měly povinné osoby možnost zkoušku složit, reálně významně zkrátila. Na situaci, kdy na trhu zbývá přezkoušet více než 10 000 osob, je tak důvodné a potřebné reagovat,“ uvedlo ministerstvo financí.
Česká národní banka s návrhem také souhlasí. „Česká národní banka konstatovala, že navrhovaná změna právní úpravy je logickým opatřením v době, kdy s ohledem na aktuální situaci s pandemií onemocnění covid-19 není možné provádět odborné zkoušky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění,“ míní centrální banka.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace služeb zůstává poněkud problematická

05.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vykázaly tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu března meziměsíční nárůst o 0,1 %, což by odpovídalo meziroční inflaci v tempu 2,7 %, tedy stejně jako v únoru. Jedná se o mírně vyšší výsledek, než očekával trh (2,5 %) i Česká národní banka (2,6 %). Za celé letošní první čtvrtletí tak průměrná inflace dosáhla hodnoty 2,7 %. Česká koruna sice vykazuje oslabení, nicméně jelikož stejný pohyb předvádí například i polský zlotý, nejedná se patrně o reakci na českou inflaci.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Skupina DHL a Temu podepsaly memorandum o porozumění na podporu místních podniků

04.04.2025, Autor: red

Skupina DHL, přední světová logistická společnost, podepsala memorandum o porozumění s e-commerce tržištěm Temu, aby prohloubila spolupráci a dále rozšířila své úspěšné partnerství. Cílem dohody je posílit spolupráci a lépe podpořit místní malé a střední podniky (MSP) na zavedených trzích i na trzích, které rostou, jako je východní Evropa a Blízký východ. Obě strany se zavázaly podporovat obchodování v souladu s předpisy a udržitelné postupy.

Cena mědi zbořila strop

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby.  Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici 5 USD za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA. Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu? 

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama