Sněmovna bude v úterý odpoledne pokračovat v projednávání žádosti menšinové jednobarevné vlády Andreje Babiše (ANO) o vyslovení důvěry.
Začít by měla také řádná lednová schůze dolní komory. Poslanci by se na ní měli zabývat například elektronickými recepty nebo návrhem ODS na zrušení elektronické evidence tržeb. V návrhu programu figuruje také opakovaná volba předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD.
Debatu o důvěře Babišově vládě sněmovna ve středu překvapivě přerušila v souvislosti s nečekaným svoláním mandátového a imunitního výboru, který se zabývá vydáním premiéra a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Výbor se sešel z iniciativy členů SPD a ANO, kteří prosadili, aby byl na další zasedání pozván bývalý detektiv Jiří Komárek.
Rovněž imunitní výbor, na který mají přijít Babiš, Faltýnek a Komárek, se sejde v úterý. Zasedne od rána a je pravděpodobné, že ještě před pokračováním schůze pléna k důvěře vládě dá doporučení, zda by měli být oba šéfové ANO k trestnímu stíhání vydáni, nebo ne. Navíc je možné, že poslanci tento bod na některou ze schůzí následně zařadí.
Do debaty o důvěře vládě bylo ve středu večer přihlášeno ještě sedm poslanců. Kabinet přišel do dolní komory podpořit už dopoledne prezident Miloš Zeman. Ani jeho přímluva nezměnila nic na tom, že s výjimkou poslanců ANO žádná ze sněmovních stran pro důvěru hlasovat nebude. Důvodem bylo podle zástupců nevládních stran především to, že se Babiš ani nepokusil získat jejich podporu a že programové prohlášení jeho kabinetu je nevěrohodné.
V návrhu programu řádné lednové schůze je dále zařazena soudní žádost o vydání poslance ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Policie ho obvinila ještě před volbami jako radního Postoloprt na Lounsku kvůli údajně nevýhodnému prodeji Obecního domu. Růžička vinu necítí a řekl, že požádá dolní komoru, aby ho vydala. Sněmovna pravděpodobně debatu o žádosti přeruší, neboť imunitní výbor se k ní ještě nevyjádřil.
Elektronických receptů, které byly zavedeny jako povinné od ledna, se týkají hned tři předlohy. Senát navrhuje dvouletý odklad jejich povinného vydávání, ODS pětiletý odklad. Zdravotnický výbor chce z iniciativy nového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vložit do vládní technické novely zákona o léčivech ustanovení, podle kterého by lékařům za nedodržení povinnosti nehrozily v prvním roce pokuty.
V návrhu programu schůze jsou i další poslanecké předlohy. ODS navrhuje například zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, zrušení omezení prodejní doby ve větších prodejnách a uzákonění postupného navyšování státních výdajů na obranu až na dvě procenta hrubého domácího produktu.
Z vládních návrhů by se poslanci měli zabývat zvýhodněním přimíchávání biopaliv z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků do pohonných hmot. Jiná předloha by uložila bankám, poskytovatelům platebních služeb, advokátům a poradcům povinnost poskytovat daňové správě údaje, které vyplývají z využívání zákona o boji proti praní špinavých peněz. Stejnou úroveň ochrany spotřebitele a regulace pro různé způsoby prodeje pojištění by měl zajistit návrh nového zákona o distribuci pojištění a zajištění.
Ohledně volby předsedy komise pro kontrolu činnosti inspekce bezpečnostních sborů se bude opakovat druhé kolo tajné volby. V prosinci sice sněmovna zvolila kontroverzního kandidáta KSČM Zdeňka Ondráčka, předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ale výsledek pro pochyby o počtu hlasů nutných pro zvolení zrušil. Ondráček zůstal jediným kandidátem.
Ve volbě předsedy vyšetřovací komise k OKD budou poslanci rozhodovat mezi Lukášem Černohorským (Piráti) a Pavlou Golasowskou (KDU-ČSL). V prosincovém prvním kole vypadl adept hnutí SPD Lubomír Volný.
ČTK