Lidé v letošní turistické sezoně řešili v cestovním pojištění hlavně úrazy, výrazně ubylo zažívacích problémů. Tento vývoj souvisel s omezením cest do destinací mimo Evropu.
Lidé trávili dovolenou více doma a u pojišťoven často uplatňovali pojištění storna zájezdu. Vybrané pojistné ve srovnání s loňskou letní turistickou sezonou zaznamenalo výrazný pokles, vyplývá z ankety ČTK mezi domácími pojišťovnami.
„Proti loňsku ubyly případy z dříve oblíbených zemí, jako jsou Egypt, Turecko nebo severní Afrika obecně. Totéž platí i pro jinak vyhledávané destinace v exotických lokalitách Asie. Nejvíce případů jsme zaznamenali z Chorvatska, Řecka, Slovenska, Bulharska, Rakouska a Itálie,“ řekl ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. „Egypt se v hlášeních objevuje na rozdíl od jiných roků letos jen výjimečně,“ souhlasila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková.
Změny dovolenkových destinací přinesly podle něj i proměnu zdravotních komplikací, které pojišťovna s klienty na cestách řešila. Zatímco dříve dominovaly gastrokomplikace, letos se do popředí dostaly úrazy, problémy se zuby a zlomeniny dolních končetin. Vysoký zůstal i nadále počet případů se záněty horních cest dýchacích, nešlo však o Covid-19. „Ve větší míře jsme také řešili případy hrazené z pojištění storna cesty,“ dodal Marek.
„Letošní sezona byla z pohledu cestovního pojištění naprostým opakem proti stejným obdobím v letech 2016 až 2019, kdy trh cestovního ruchu rekordně rostl,“ uvedl šéf marketingu ERV evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Kvůli koronaviru se prodej cestovního pojištění od března do dubna v podstatě zastavil. Pak se choval odlišně u cestovních kanceláří a u individuálně organizovaných cest, dodal.
Prodeje pojištění individuálních cest se podle něho u ERV v květnu dostaly na třetinu, od června na dvě třetiny loňských objemů a od července dokonce lehce nad loňská čísla. Lidé letos více nakupovali cestovní pojištění napřímo, protože také častěji volili cestování vlastním vozem bez cestovní kanceláře. U cestovních kanceláří sice nastalo od května oživení prodeje pojištění, ale čísla se dostala maximálně na třetinu loňských prodejů.
ČTK