První stovky škod za desítky milionů korun nahlásili pojišťovnám jejich klienti po prudkých deštích, které v minulých dnech zasáhly republiku.
Nejvíce případů je ze severní Moravy, jde především o vytopené garáže, sklepy a zahrady. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Výrazný nárůst událostí teprve očekávají.
„Klienti teprve začínají škody hlásit. K dnešní 14:00 máme zatím nahlášeno na tři sta škod za celkem sedm milionů korun,“ řekla ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. Klienti hlásí škody především z Moravskoslezského kraje. Jejich příčinou je nejčastěji déšť a s ním spojená velká voda. „Klienti hlásí nejčastěji zatopené přízemí rodinných domů, zatopené sklepy či garáže,“ dodala.
Kooperativě klienti nahlásili 242 škod za celkem šest milionů korun. „Většina škod se registruje až dnes, dá se předpokládat že budou rychle narůstat, voda teprve opadává. Zatím máme hlášené zaplavené sklepy, garáže, přízemí a v nich uložené vybavení. Nejvíce škod je zatím z Moravskoslezského a Olomouckého kraje,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Allianz po záplavách z tohoto týdne oznámilo škodu více než šedesát klientů. „Očekáváme, že během následujících hodin a dnů se jejich počty zvýší zhruba na stovku,“ upozornil mluvčí Václav Bálek. Nejvíce případů nám klienti hlásí z Moravy a z jihovýchodních Čech. „V rámci současné koronavirové situace se maximálně snažíme o využití klienty pořizovaných fotodokumentací,“ dodal.
Česká podnikatelská pojišťovna eviduje k dnešnímu dni první stovku škod za odhadovaných 2,2 milionu korun. Jde podle mluvčí Renaty Čapkové většinou o škody na rodinných domech způsobené atmosférickými srážkami nebo pádem stromu, také zaplavené sklepy. Z hlediska počtu registruje nejvíce škod v Moravskoslezském kraji. „Škody jsou klienty i nadále průběžně hlášeny, lze tedy očekávat, že jejich počet dále poroste,“ podotkla.
Na dvanácti místech Moravy, Slezska a východních Čech ráno platil třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Na dalších přibližně dvaceti pěti místech byly řeky na druhém stupni. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnovala, místy klesala. Přestože meteorologové dnes nečekají vydatnější srážky, varování před rizikem povodní ponechali v platnosti pro východ České republiky. S výjimkou závětří Krušných hor a Krkonoš spadlo za poslední tři dny v Česku nejčastěji mezi třiceti a šedesáti litry vody na metr čtvereční. Na východě Moravy a na horách na severu to bylo ojediněle i více.
ČTK