Téměř dvě třetiny českých zaměstnanců jsou přesvědčeny, že korupce je u nás rozšířeným jevem.
Čtvrtina Čechů by jednala neeticky s ohledem na svou kariéru a až pětina českých zaměstnanců by nabídla úplatek v případě, že by šlo o přežití jejich firmy. Více než polovina dotazovaných z těch, kdo se setkali s neetickým činem v rámci podniku, uvedla, že podlehli tlaku a čin neohlásili.
Poradenská společnost EY provedla mezinárodní průzkum o podvodech a korupci mezi 41 tisíci zaměstnanci z 41 zemí Evropy, Blízkého východu, Indie a Afriky. Výsledky ukazují, že v našem regionu vykazuje v tomto ohledu nejhorší čísla Ukrajina (88 procent) a Slovensko (81 procent). Čtvrtina Čechů by jednala neeticky s ohledem na svou kariéru.
O bezpečnost v souvislosti s hlášením podvodů mají největší strach Maďaři a Chorvati
Co se týká regionu střední a jihovýchodní Evropy, jsou na tom dále nejhůře Kypr, Řecko a Chorvatsko. Korupce je za rozšířený jev považována 51 % respondentů. V Maďarsku, Polsku, Chorvatsku a na Slovensku pak podle průzkumu není pro oznamovatele podvodů příliš bezpečno. O svou bezpečnost se nejvíce obávají respondenti z Maďarska (69 %), Chorvatska (67 procent), Slovenska (55 procent) a Polska (50 procent). V České republice se v souvislosti s ohlášením podvodu bojí o svou bezpečnost 34 procent dotazovaných.
Pětina Čechů by nabídla úplatek v rámci přežití firmy
Průzkum také uvádí, že vedení firem a zaměstnanci nedělají v kritických okamžicích často správná a etická rozhodnutí. Dotazovaní jsou k tomu motivování snahou pomoci firmě nebo kariérním růstem, tedy vlastním prospěchem. Až pětina Čechů by nabídla úplatek za zakázku v případě, že by firmě pomohla přežít. Z průzkumu také vyplývá, že jen 15 % Čechů by se rozhodlo odejít z firmy, jež by se chovala neeticky. Pětina českých respondentů uvedla, že vedení jejich společnosti často zdůrazňuje význam dodržování etických standardů, v čemž Česká republika patří podle průzkumu k nejhorším ze zkoumaných zemí.
Více než polovina Čechů podlehla nátlaku a neohlásili neetické jednání ve firmě
S neetickým jednáním se ve firmě setkalo 56 procent dotazovaných Čechů. Polovina z nich byla vystavena tlaku, aby své podezření neoznamovali, z těch pak více než polovina tlaku podlehla a neetické jednání neoznámila. Šedesát procent respondentů by o podvodech ve firmě informovalo některý z externích subjektů, jako jsou orgány činné v trestním řízení nebo média. Téměř čtvrtina z nich by se obrátila na novináře, což Česko řadí v tomto ohledu mezi nejlépe hodnocené země.
Podle průzkumu 84 procent dotazovaných Čechů uvedlo, že by jejich společnost měla monitorovat zdroje informací o zaměstnancích, jako jsou elektronická pošta, sociální sítě nebo jejich finanční situace. Na druhou stranu je většina českých respondentů přesvědčena, že by monitoring těchto nástrojů narušoval jejich soukromí.