Slyšeli jste už o dotační programu Nová zelená úsporám a rádi byste využili dotaci, ale nevíte, na co máte nárok a jak to vlastně funguje? Pak se pojďme podívat na tento program, jehož cílem je snižování energetické náročnosti obytných domů, podrobněji. Zjistíte, na co lze podporu čerpat, pro koho je určena, jaké jsou podmínky a zda se vám vůbec žádost o dotaci vyplatí.
Co je dotace Nová zelená úsporám a jaký má smysl
Tento program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR byl vytvořen jako reakce na probíhající změnu klimatu. Snaží se motivovat veřejnost, aby ve svých nemovitostech realizovala opatření, jež přispějí ke snížení emisí skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek, přičemž důraz je kladen na využití obnovitelných zdrojů energie a zlepšení energetických úspor.
První programové období bylo spuštěno v roce 2014 a od té doby došlo k rozšíření portfolia a přidání dalších oblastí zájmu – nyní se program soustřeďuje zejména na hospodaření s dešťovou vodou, výměnu neekologických zdrojů energie pro vytápění, realizaci zelených střech, výstavbu infrastruktury pro elektromobilitu či energetické úspory při rekonstrukci a výstavbě bytových domů.
V roce 2022 pak pod hlavičkou stávajícího programu přibyl i program Nová zelená úsporám Light, který je určen pro domácnosti s nižšími příjmy a seniory.
Nárok na dotaci mají i majitelé rekreačních objektů
O dotaci z programu Nová zelená úsporám mohou zažádat všichni občané České republiky, kteří jsou majiteli či staviteli rodinných a bytových domů, jakož i rekreačních objektů sloužících k trvalému bydlení. Mezi žadatele se mohou zařadit i majitelé řadovek, společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) a bytová družstva, obce, školy, nadace a další subjekty veřejné správy vlastnící rodinný nebo bytový dům, jakož i příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky a další.
Zdroj: Pixabay.com
Dotace na rekonstrukci domu, zateplení fasády i fotovoltaiku
V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám lze získat desítky až stovky tisíc korun, u bytových domů se může jednat až o miliony korun. Ty lze využít na nejrůznější realizace úprav, přičemž je možné jednotlivé kategorie i nakombinovat, a získat tak více peněz (jedná se o tzv. dotační bonus).
Podporu z programu Nová zelená úsporám lze využít na následující činnosti:
- Zateplení rodinných domů / zateplení bytových domů – finance lze využít na zateplení fasády (tj. obálky budovy), zateplení střechy, stropů i podlah, výměnu oken a dveří, jakož i instalaci stínicí techniky. (Konkrétnější informace o zateplení bytových domů včetně částek, které můžete získat, se dozvíte na webu firmy Fasády Šimek, specialisty na revitalizace bytových domů.)
- Výstavba a nákup rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností využívajících energii z obnovitelných zdrojů (pasivní domy).
- Fotovoltaika do domu – dotaci lze uplatnit na solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou.
- Kotlíková dotace – finanční podpora na výměnu zdrojů tepla, jako jsou kotle na uhlí, koks, biomasu nižší než 3. emisní třídy či kotle na topné oleje, za tepelná čerpadla, kotle na biomasu či napojení na centrální zásobování teplem. (Více o těchto dotacích si můžete přečíst na webu firmy Veskom, předního českého dodavatele tepelných čerpadel.)
- Využití tepla z odpadní vody – vztahuje se i na příslušenství a zapojení systému.
- Úsporný ohřev vody – v rámci programu lze využít dotaci na fotovoltaický ohřev vody, na solární termický ohřev, jakož i na tepelné čerpadlo na ohřev vody.
- Rekuperace vzduchu – dotaci lze čerpat na systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla.
- Dešťovka – tuto dotaci lze využít na systémy efektivního zachytávání a využití dešťové a odpadní vody.
- Zelené střechy – dotace na realizaci zelené střechy (podpora je možná pouze v kombinaci s výstavbou, solárními systémy, zateplením nebo instalací zdrojů tepla).
- Ekomobilita – kromě samotných domů lze čerpat dotaci i na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobily.
Zdroj: Pixabay
Podmínky získání dotace Nová zelená úsporám a její bezproblémové čerpání
O dotace z tohoto dotačního programu lze žádat již od září 2023 online, a to prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP ČR, do kterého se přihlásíte pomocí identity občana či bankovní identity. Aby vám byla dotace schválena, je třeba kromě podání žádosti se všemi dokumenty třeba splnit veškeré náležitosti konkrétního projektu – ty jsou vždy detailně specifikovány u každého programu.
Každý váš projekt tedy musíte přizpůsobit podmínkám příslušného dotačního programu a splnění podmínek dotace následně doložit odborným posudkem. Pro realizaci zateplení stávajícího domu či výstavbu novostavby je nezbytné zajistit také odborný technický dozor. Veškeré realizované a dokončené práce musíte následně doložit v systému SFŽP ČR, a to vyplněním příslušných částí a nahráním digitalizovaných dokladů o realizaci.
Po podání žádosti a doložení dokumentů dojde ke kontrole formální správnosti a ověření splnění technických požadavků. Bude-li vše v pořádku, obdržíte informaci o schválení dotace. V opačném případě vám přijde výzva k odstranění nedostatků s lhůtou pro doložení.
Zpětné vyplácení dotace Nová zelená úsporám
Mějte na paměti, že dotace Nová zelená úsporám je vyplácena zpětně, tedy po realizaci projektu a schválení dotace. Žádost ale můžete podat i po samotné realizaci, přičemž u programu Nová zelená úsporám se musí jednat o realizace ukončené po 1. lednu 2021 (u Nová zelená úsporám Light po 12. září 2022). Zároveň je třeba počítat s tím, že vám nebude vyplacena plná investovaná částka – dosáhnout můžete až na 50 % vynaložených nákladů (ty se mohou navýšit o bonusy za kombinaci opatření).
Vyplatí se dotace Nová zelená úsporám?
I když se může zdát, že je s tímto dotačním programem mnoho práce a papírování, pomůže vám výrazně snížit náklady na realizaci, a tím tedy přispěje k rychlejší návratnosti investice. Ať už se pustíte do zateplení fasády, výměny oken či instalace solárních panelů na střechu, díky dotaci ušetříte. Zároveň také přispějete k ochraně životního prostředí a zvýšíte hodnotu nemovitosti, takže má Nová zelená úsporám pozitivních přínosů hned několik.
Foto: sico.cz