Vláda v pondělí projedná analýzu Ministerstva financí k využívání zajišťovacích příkazů a ke kontrole tzv. korunových dluhopisů.
Podle materiálu, který členové kabinetu dostanou pro informaci, připraví MF k využívání zajišťovacích příkazů novou metodiku a navrhne změnu zákona.
Kvůli korunovým dluhopisům pak Finanční správa podle materiálu prověřuje 1 526 firem a osob. Zatím provedla 757 místních šetření a získala 34 dodatečných daňových přiznání. Ze zprávy dále vyplývá, že správa zatím ukončila u korunových dluhopisů 17 kontrol u 13 firem. U některých firem a osob zaznamenala snahu vyhnout se daňové kontrole s odkazem na zpolitizování problematiky korunových dluhopisů a na porušení mlčenlivosti ze strany Finanční správy.
„Dosud bylo podáno trestní oznámení na 25 daňových subjektů a v jednom případě byly zjištěné údaje využity při vydání výzvy k prokazování původu majetku,“ uvádí materiál. Kvůli kauze korunových dluhopisů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v květnu odvolal z funkce tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO).
V případě zajišťovacích příkazů bude nová metodika spočívat například v tom, že správa před vydáním zajišťovacího příkazu bude firmám více vysvětlovat alternativní možnosti úhrady jistoty. Jde například o zástavní právo zřízené k majetku třetí osoby, ručení třetí osoby, finanční záruky nebo jiné způsoby.
V případě legislativních změn uvažuje MF o zavedení alternativy k příkazům. Ta by měla spočívat například v obdobném mechanismu, který existuje v insolvenčním řízení a spočíval by v možnosti firmy zvolit si jako alternativu řádně jmenovaného správce s odbornými znalostmi. Jeho schválení by přitom po nezbytně nutnou dobu podléhaly všechny operace směřující ke zmenšení majetku příslušného daňového subjektu dané firmy.
Finanční správa přitom v posledních měsících čelila kritice, že příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž mnoho firem není schopno pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let.
Naposledy například Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů korun. Celní úřad podle něj neměl důvod pro tak masivní zajištění. Finanční správa firmu FAU podezřívá z vědomého zapojení do karuselového podvodu.
Z analýzy dále vyplývá, že Finanční správa letos do konce července vydala 960 příkazů na 1,17 miliardy korun. Loni to bylo 1 561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun, o rok dříve 1 605 příkazů na 3,6 miliardy korun. Na jednu firmu může správa vydat více zajišťovacích příkazů. V letošním roce se tak příkazy týkají 204 firem, za celý loňský rok to bylo 309 firem. Celkem Finanční správa ke konci července evidovala zhruba 514 tisíc plátců DPH.
ČTK