Lednový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí lepší výsledek, než se čekalo. Celkový PMI indikátor, mapující situaci ve zpracovatelském sektoru, se meziměsíčně výrazně zlepšil a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského září.
Celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl ale zároveň zůstává pod padesátibodovou hranicí, což znamená, že aktivita v tomto důležitém sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu. Obdobný vývoj, tedy růst indikátor PMI pro zpracovatelský průmysl při jeho souběžném setrvání pod padesátibodovou hranicí, pozorujeme také v sousedním Polsku a v eurozóně.
Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v lednu vzrostl z úrovně 42,6 na 44,6, což představuje čtyřměsíční maximum. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 43,4. Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již osmý měsíc v řadě.
Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v prosinci zmírnil pokles výroby, jenž byl nejmírnější od srpna 2022. Dle průzkumu PMI se v lednu zmírnilo také tempo poklesu nových objednávek v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Zároveň se zlepšilo očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců, přičemž se jedná od první zlepšení optimismu od loňského srpna a očekávání byla letos v lednu nejlepší za uplynulých sedm měsíců.
Leden byl zároveň ve znamení růstu nákladů firem ve zpracovatelském průmyslu v souvislosti s růstem cen energií a materiálu, přesto ale bylo dle průzkumu PMI tempo růstu nákladů druhé nejpomalejší od listopadu 2020. Firmy ve zpracovatelském sektoru se snažily propsat vyšší náklady do svých prodejních cen – a růst prodejních cen v tuzemském zpracovatelském průmyslu byl letos v lednu nejsilnější od loňského října.
Nicméně, stále pokračující ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by spolu s poklesem cen energií na globálních trzích mělo v horizontu dalších měsíců vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.
Klesající nové objednávky a pokračující pokles výroby vedou ke ztrátě pracovních míst: zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu v lednu dle průzkumu PMI opět dále klesla.
Lednový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí zmírnění poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky, a to již ve druhém měsíci v řadě. Celkově lednový průzkum přinesl lepší výsledky, než se čekalo a stejné vysvědčení platí také pro sousední Polsko a pro zpracovatelský sektor v ředě ekonomik eurozóny. Vývoj PMI ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky předpokládaného scénáře, v němž česká ekonomika poté, co v loňském druhém pololetí upadla do technické recese, se v průběhu letošního prvního čtvrtletí začne stabilizovat.
Očekávám, že po poklesech v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí by měl HDP České republiky v letošním prvním čtvrtletí mezikvartálně víceméně stagnovat. Od druhého čtvrtletí by se měl HDP vrátit k mezikvartálnímu růstu, ovšem za celý rok 2023 bude růst HDP činit pouhých 0,5 %, tedy výrazně méně v porovnání s celoročním růstem v roce 2022, jenž činil 2,5 %. Nicméně, pokud se potvrdí scénář mezikvartálního oživení růstu HDP v průběhu letošního roku, tak bude mít české ekonomika našlápnuto k solidnímu celoročnímu růstu HDP v roce 2024.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor