e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k průzkumu Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR

04.09.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář k průzkumu Manufacturing PMI (PMI ve zpracovatelském průmyslu) v ČR

Srpnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují, v samotném srpnu se však tempo zhoršování druhý měsíc v řadě nepatrně zmírnilo.

Celkový PMI indikátor vzrostl v srpnu z úrovně 41,4 na úroveň 42,9: jde o pětiměsíční maximum, i tak ale průzkum naznačuje, že aktivita ve zpracovatelském průmyslu nadále klesá. V srpnu se zmírnilo tempo propadu nových objednávek i výroby, obojí dle průzkumu PMI ale nadále klesá.

Co se cenového vývoje ve zpracovatelském sektoru týče, srpnový průzkum hlásí další výrazný pokles nákladů. Čtvrtý měsíc v řadě došlo také k poklesu prodejních cen, v samotném srpnu byl však pokles prodejních cen jen mírný.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v srpnu vzrostl z červencové úrovně 41,4 na úroveň 42,9. Jde o druhý meziměsíční nárůst celkového PMI indikátoru, jenž
se takto dostal na své pětiměsíční maximum. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na
úroveň 41,8.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již patnáctý měsíc v řadě. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v srpnu
zmírnilo tempo poklesu nových zakázek i výroby.

Srpnový pokles objednávek nicméně i navzdory určitému zmírnění patří k nejvýraznějším poklesům za uplynulé tři roky. Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou a tuzemské firmy v průzkumu hlásí, že jejich klienti své objednávky odkládají. Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v srpnu sice nejmírnější za uplynulé tři měsíce, i tak byl ale výrazný: na nepříznivé situaci ve výrobě se podepisují klesající nové zakázky. Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti, jež ve zpracovatelském průmyslu v srpnu klesla jedenáctý měsíc v řadě.

V srpnu se ovšem dle průzkumu PMI zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců a optimismus byl v tomto ohledu nejsilnější od letošního května. Optimismus ohledně výhledu výroby byl ve zpracovatelském sektoru v srpnu tažen nahoru sázkami na oživení poptávky ze strany zákazníků: uvidíme, nakolik se tento optimismus naplní, neboť momentálně dle průukumu PMI zakázky v tuzemském zpracovatelském průmyslu i nadále klesají.

Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již několik měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.

Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v srpnu šestý meziměsíční pokles v řadě, tempo poklesu nákladů bylo ovšem nejmírnější od letošního dubna.

Počtvrté v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, coby důvod je zmiňována konkurence na trhu a nižší ceny vstupů. Pokles prodejních cen se nicméně v porovnání s předchozími měsíci v srpnu zmírnil.

Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících. Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice. Srpnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Jakkoliv srpen zaznamenal druhý mírný meziměsíční nárůst celkového indikátoru PMI v řadě a dosažený výsledek je lepší, než čekal trh, tak ohledně vývoje nových zakázek a výhledu výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu přináší průzkum i nadále pochmurné signály.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek. Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se
inflace v české ekonomice. V samotném srpnu se však dle průzkumu PMI tempo poklesu cen v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo, důležité tedy bude, zda odeznívání cenových tlaků potvrdí průzkumy i v dalších měsících.

Radomír Jáč, hlavní ekonom, Generali Investments CEE

Foto: Pixabay

Zdroj: KNKTR PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Skupina DHL a Temu podepsaly memorandum o porozumění na podporu místních podniků

04.04.2025, Autor: red

Skupina DHL, přední světová logistická společnost, podepsala memorandum o porozumění s e-commerce tržištěm Temu, aby prohloubila spolupráci a dále rozšířila své úspěšné partnerství. Cílem dohody je posílit spolupráci a lépe podpořit místní malé a střední podniky (MSP) na zavedených trzích i na trzích, které rostou, jako je východní Evropa a Blízký východ. Obě strany se zavázaly podporovat obchodování v souladu s předpisy a udržitelné postupy.

Cena mědi zbořila strop

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívá měď investiční horečku, která nemá obdoby.  Cenný kov nedávno překonal významnou úroveň hranici 5 USD za libru, a to na pozadí pokračující hrozby vysokých dovozních cel do USA. Kov tak potvrzuje svou důležitou roli v mezinárodním obchodě a dodavatelských řetězcích, které se právem obávají negativních dopadů této obchodní politiky. Může hodnota mědi na trzích dále růst? Jaké klíčové faktory ovlivňují krátkodobě i dlouhodobě vývoj ceny u tohoto kovu? 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

ČNB pokračuje ve „stop-and-go“

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním pravidelném měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby na stávající úrovni, tedy 3,75 %. Tento výsledek je v souladu s naším i tržním očekáváním a nepředstavuje tedy velké překvapení. Tomu odpovídá i prakticky nulová reakce kurzu české koruny.

ČNB sazby pravděpodobně nezmění. Co sledovat po zasedání?

26.03.2025, Autor: Z blogosféry

Dnešní zasedání ČNB pravděpodobně nepřinese, co se týká rozhodnutí, velké překvapení. Centrální bankéři komunikovali v poměrně jasné shodě, že v březnu sazby zůstanou beze změny na úrovni 3,75 %. Klíčové tedy bude sledovat doprovodné komentáře guvernéra a hodnocení rizik. Pozornost by se měla soustředit na následující otázky.

Havárie vodovodního řadu v Praze 5

21.03.2025, Autor: red

V oblasti Prahy 5 - Hlubočepy, Košíře, Radlice a Smíchov je kvůli havárii na vodovodním řadu nyní bez vody a nebo s nízkým tlakem vody přes 22 000 odběratelů.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Inflace v ČR – únor 2025 

19.03.2025, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru 2025 meziročně o 2,7 %, což znamená další zpomalení inflace. Také meziměsíční inflace byla v únoru nižší než v lednu (0,2 % oproti lednové 1,3 %). Oba údaje potvrzují zklidňování maloobchodních cen od počátku roku tak, jak se všeobecně očekává. 

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama